Anička – mládě rysa se zlomenou nohou

Anička – mládě rysa se zlomenou nohou

Bylo to běžné nedělní odpoledne, dokud panu doktorovi nezavolal majitel čtyřměsíční Aničky. Jeho koťátko prý kulhá na levou zadní nožičku. Zlomeniny nejsou nikdy jednoduchou záležitostí, ale tento případ byl zcela výjimečný.

Anička je kotě rysa ostrovida.

Tahle samička rysa ostrovida už doktora Počtu znala, před nedávnou dobou ji očkoval. Stále se však jednalo o divoké zvíře, se kterým není manipulace právě jednoduchá. Doktor Počta proto musel kotě přímo u majitele zklidnit, aby převoz na kliniku proběhl hladce, a bylo možné ihned provést rentgen.

Zlomenina stehenní kosti

Rentgenové vyšetření ukázalo šikmou zlomeninu levé stehenní kosti. Na klinice jsme proto ihned připravili operační sál, a doktor Počta po konzultaci s majitelem naplánoval operaci. Zvolil metodu repozice plate and rot (uzamykatelná ploténka a nitrodřeňový hřeb).

Jak dát tabletku rysovi?

Anička po operaci dostala léky na tišení bolesti a antibiotika. Na majitele však čekal nelehký úkol. Podávání léků zvládne přidáním tabletek do potravy, ale jak zajistit klidový režim? Omezení pohybu je přitom pro zdárné zhojení zlomeniny velmi důležité.