Dravčík (Cheyletiella) – chodící lupy

Dravčík (Cheyletiella) – chodící lupy

Kožního parazita, který je v českém jazyce známý jako dravčík, znají chovatelé psů, koček i králíků. Jeho přítomnosti si nemusíte někdy ani všimnout – klinické příznaky se liší podle množství roztočů v srsti zvířete. Pacienty k nám nejčastěji přivede zhoršená kvalita srsti nebo její vypadávání (u králíků nejčastěji na zádech, případně hlavě).

Chodící lupy

Majitel si může všimnout tzv. „chodících lupů“, což není nic jiného, než dravčíci pohybující se mezi kožními šupinami. Většina pacientů při cheyletielóze (dravčíkovitosti) netrpí výraznou svědivostí, ačkoli u některých psů se může vyskytnout reakce podobná hotspotu.

Každé svědění není cheyletielóza

Léčba cheyletielózy není obtížná, její diagnóza ale musí být prokázaná. Výše uvedené příznaky mohou mít i celou řadu jiných příčin, a proto se v tomto případě bez mikroskopu neobejdeme. Zbavit se dravčíků je prakticky nemožné bez důkladného úklidu. Nejčastěji se přenášejí právě kontaminovanými předměty – pelíšky, hračkami, kartáči a podobně. Majitelé zvířátek nesmí zapomenout ani na vlastní bezpečnost – dravčík je schopen krátkodobě přežívat i na pokožce člověka a způsobit mu nepříjemnou svědivou vyrážku.