Hemipeniální zátka u chameleona

Hemipeniální zátka u chameleona

Hemipenis – zvláštnost plazů

Samci plazů se mohou pyšnit hned dvěma kopulačními orgány – hemipenisy. Stejně jako u jiných zástupců můžného pohlaví v přírodě, i u chameleonů může nastat problém se zasunutím hemipenisu po kopulaci nebo vysunutí zpět. V tomto případě je lepší samečka přivést na veterinu, a nechat ho vyšetřit zvěrolékařem.

Hemipeniální zátka může chameleona potrápit

Jednou z příčin potíží s návratem hemipenisu do podkožní kapsy může být tzv. hemipeniální zátka. Tato překážka vzniká zahuštěním spermatu, buněk a hlenu v hemipenisu bez jeho vyprázdnění. Část této zátky může vyčnívat ven, případně dochází k vyhřezu hemipenisu a jeho zduření. Pokud tento problém trvá delší dobu, může navíc chamíkovi zkomplikovat život bakteriální nebo mykotická infekci. Zanedbané případy pak mohou končit velmi smutně.

Vybavení zátky lze provést manuálně, pro chameleona se však jedná o hodně nepříjemnou záležitost. Neklidné samečky je proto možné pro zákrok sedovat. Kromě ošetření povrchu hemipenisu desinfekčním roztokem je nezřídka nutné, aby chamík pět až sedm dní užíval antibiotika.

Podobný problém k nám přivedl také Gustava.