Kašel u psa

Kašel u psa

Kašle jsou v posledních měsících plné noviny. Ale co takový kašel psí? Nebojte, slovy klasika, „ten na člověka nejde“. V některých situacích bychom ale měli zpozornět a navštívit veterináře.

K vůbec nejčastějším příčinám vzniku kašle u psů patří psincový kašel, srdeční selhání, zánět průdušek, nádorové onemocnění plic, zápal plic, parazitární původci a cizí tělesa v dýchacím traktu.


Psincový kašel

Psincový kašel je mezi pejskaři notoricky známý. Toto onemocnění se objevuje nejčastěji na jaře a na podzim, a projevuje se typickým dávivým kašlem. Postihuje horní cesty dýchací, ale může přejít i v zápal plic. Díky tomu, jak snadno se šíří mezi psy, se mu někdy říká „psí chřipka“. Dobrá zpráva je, že proti tomuto infekčnímu onemocnění existuje vakcína, O očkování by měli uvažovat zejména majitelé psů, kteří navštěvují výstavy, psí hotely, cvičáky a podobná místa, kde by se mohli nakazit.

Srdeční selhání

I srdeční selhání je u psů často doprovázeno kašlem, který se typicky projevuje během odpočinku a spánku. Kromě kašle si u svého pejska můžete všimnout větší únavy a hubnutí. Selhávající srdce se zvětšuje a následně vytváří tlak na průdušnici, což psa dráždí ke kašli. Nižší výkonnost srdce má za následek hromadění tekutiny v plicních. Proto se později objevuje vlhký kašel a výtok z nozder.


Najít příčinu…

Když vyrazíte ke svému veterináři, připravte se na to, že se bude ptát. Potřebuje od vás slyšet, jestli se jedná o kašel suchý, dávivý nebo naopak vlhký s výtokem z nozder. Bude chtít vědět, kdy se kašel nejčastěji objevuje – je to během odpočinku, nebo při zátěži? Popis charakteru kašle od majitele je pro veterinárního lékaře nezbytnou informací, která doplní nález z úvodního vyšetření, a umožní tak zvolit další diagnostické postupy k určení vyvolávající příčiny.

 

Tohle strašidelné sousloví, „vyvolávající příčina“, je zcela rozhodující pro zvolení správné léčby kašle. Někdy je nutné provést ještě další vyšetření, například rentgen hrudníku pro posouzení stavu plic. Pokud si chce veterinář prohlédnout horní i dolní dýchací cesty, zpravidla sáhne po endoskopu. Při podezření na onemocnění srdce se vyšetření doplní o jeho ultrazvukové vyšetření. Infekční původci kašle se dají odhalit pomocí pazitologického vyšetření nebo krevního rozboru.

Je zřejmé, že kašel je příznak, pod kterým se může skrývat mnoho příčin a k jeho úspěšnému řešení je důležitá vzájemná důvěra a spolupráce mezi chovatelem a veterinárním lékařem.


Závěrem prosíme majitele psů: Nepodávejte svým pejskům léky proti kašli. V mnoha případech jsou pro ně toxické.