Láskou bych tě sněd´ – pejskaři, pozor na míčky!

Láskou bych tě sněd´ – pejskaři, pozor na míčky!

V minulém týdnu jsme ve večerních hodinách na naší klinice přijali pacienta, kterého panička přivedla s velkými obavami. Pejsek slinil a těžce dýchal. Majitelka znala příčinu obtíží – během hry její miláček totiž spolkl svůj pryžový míček.

Hlava psa, schéma (wikipedie, upraveno)

Jestliže se totiž takový míček dostane do hltanu, znemožní psovi polykat, takže můžete pozorovat výrazné slinění. Současně se však dramaticky zúží prostor, kterým by měl proudit vzduch do plic. Dušnému zvířeti fialoví jazyk, dochází ke křeči svalstva a otoku sliznic hltanu. V krátké době hrozí ztráta vědomí. Vyjmout uvízlý předmět z hltanu není snadné, protože při použití síly bez uvolnění stažených svalů by mohlo dojít k poranění hltanu.

V podobné situaci jde obvykle o minuty. Nebýt pohotové reakce majitelky a toho, že se nám podařilo sedací uvolnit napjaté svalstvo, musel by pejsek podstoupit neodkladný chirurgický zákrok. V tomto případě se podařilo míček opatrně vyjmout také díky provázku, který byl na míčku připevněný. Podobný scénář je však spíše otázkou šťastné náhody.

Co dělat, pokud pes spolkl hračku

První pomoc v tomto případě pro laiky vůbec není snadná, a jediným řešením je okamžitě vyhledat pomoc veterinárního lékaře.

Jak předejít spolknutí hračky u štěněte?

Štěňata jsou v mnohých ohledech nevyzpytatelná, a proto doporučujeme především nespouštět je při hře z očí. Vybírejte co nejbezpečnější hračky a myslete i na to, aby je pes nemohl spolknout nebo vdechnout.