Chirurgie

Když zvířátko potřebuje operaci

Operace zvířete je náročným okamžikem i pro majitele. Jakkoli si každý přeje pomoci svému zvířecímu příteli od bolesti, většinu páníčků těsně před operací přepadne úzkost.

Co nás čeká?

Před operací

Pokud se nejedná o akutní případ, domluvíte se s lékařem na konkrétním dni a hodině operace. Alespoň 12 hodin před operací již zvířátko nekrmte. Po příjezdu na kliniku s vámi lékař znovu projde potřebné dokumenty, zodpoví vaše dotazy a pacienta si převezme. Není nutné, abyste na klinice setrvávali po celou dobu operace. Zvířata se zpravidla výrazně uklidní, pokud necítí nervozitu majitele.

Kde probíhá operace

Všechny operační zákroky jsou prováděny v operačních sálech s řízenou klimatizací a filtrací vzduchu za přísně aseptických podmínek. Během operací jsou pacienti připojeni na monitory s kontrolou životních funkcí, je jim podávána infuze a léky proti bolesti.

Po operaci

Naší zásadou je předat pacienta majiteli plně probuzeného z narkózy. Po operaci také vaše zvířátko dostane ochranný límec, který musí nosit až do úplného zhojení operační rány.

Jaké provádíme operace?

Paleta chirurgických zákroků prováděných na naší klinice je značně pestrá. Uvádíme zde proto ty, které patří mezi nejčastější.

  • kastrace zvířat obojího pohlaví
  • zánět dělohy (pyometra) u fen
  • mastektomie (operace mléčné žlázy)
  • vyjmutí močových kamenů z močového měchýře nebo močové trubice u kocourů
  • odstranění nádorů na vnitřních orgánech
  • vyjmutí cizího tělesa uvízlého v žaludku nebo ve střevě
  • různá poranění – rozsáhlé kousné rány navíc vyžadují často hospitalizaci.

Přetočení (torze) žaludku

Pacienty s přetočením žaludku operujeme ihned po uvolnění nadměrných plynů ze žaludku. Pro přežití pacienta je rozhodující doba, kdy k torzi došlo. Po operaci je pacient hospitalizován alespoň 24 hodin do stabilizace zdravotního stavu. Do domácí péče je propuštěn v okamžiku, kdy pominulo ohrožení jeho života.

Hrudní chirurgie

Veškeré hrudní operace patří mezi náročné zákroky. Mezi nejobvyklejší z nich patří operace nádorů plic nebo vyjmutí cizího tělesa uvízlého v jícnu. Pacienti jsou operování v inhalační anestezii a monitorováni pomocí přístrojů.

Chirurgie horních cest dýchacích, krku a hlavy

Provádíme chirurgické úpravy nozder a měkkého patra. Tento zákrok často nutný u malých plemen se zkráceným nosem, kdy pejsek chrápe, má potíže s dýcháním či dokonce s příjmem potravy a vody.

Chirurgicky také řešíme úpravy očních víček. Pokud dlouhodobě dráždí oko, způsobují záněty spojivky nebo rohovky.

Jak postupovat před operačním zákrokem?

Vaše zvířátko po operačním zákroku

Kastrace zvířat – ano či ne ?

Nádory u potkanů

Torze: rozšíření a přetočení žaludku

Míca se zlomenou pánví aneb tragédie s happyendem

Podkožní abscesy králíků

Perianální (hrázková) kýla

Operace mléčné žlázy u feny – mastektomie

Cysty na vaječnících u morčete

Trable jednoho leguána

Zadržení vajec u plazů

Volné pracovní pozice na Horské veterinární klinice

Více informací zde.