Kardiologie

Kardiologie

Kašle váš pejsek, dáví se bez zjevné příčiny, nebo se brzy unaví? Tyto příznaky patří mezi viditelné známky onemocnění srdce. Kardiologických pacientů stále přibývá nejen mezi lidmi, a proto je na místě zvíře včas vyšetřit.

Diagnostika srdečního onemocnění

Základem je samozřejmě klinického vyšetření. Abychom si však mohli prohlédnout samotné srdce, provádíme  ultrasonografické vyšetření srdce. Echokardiologie nám umožnuje pomocí speciálních vyšetřovacích sond posoudit tvar i velikost srdce a zobrazit si jeho jednotlivé části (síně, komory, chlopně, perikard), které můžeme detailně změřit. Dozvíme se také detaily o průtoku krve srdcem. Toto vyšetření je zcela nebolestivé a neinvazivní, pacient ho tedy může zpravidla podstoupit bez sedace. V případě potřeby provádíme také rentgen hrudníku nebo EKG. Na základě diagnózy volíme pro každého pacienta individuální terapii s pravidelnými kontrolami jeho zdravotního stavu.

Moje zvířátko je kardiak. Co bude dál?

Srdeční onemocnění se nedá zcela vyléčit, vhodná a cílená léčba však zvířátku může zajistit výrazně kvalitnější a delší život. Poradíme vám, jak zoptimalizovat denní režim, přizpůsobit fyzickou aktivitu i výživu tak, aby váš čtyřnohý přítel mohl žít aktivně a užívat si s vámi každou minutu.

Jaká je příčina onemocnění srdce?

Některá plemena psů, jako je například dobrman, mohou mít srdeční vadu vrozenou a někdy je jejím jediným příznakem náhlá smrt. Častou příčinou nemocí srdce je ale zanedbané odstranění zubního kamene. Infekce z dutiny ústní poškozuje játra, ledviny a na srdečních chlopních způsobuje deformace, což vede k postupnému rozvoji srdečních potíží.

Mají kočky také kardiologické obtíže?

Ano, mají, ale jejich diagnostika je mnohem obtížnější než u psů. Projevy nemocného srdce u nich nebývají výrazné, může jimi být ztížené dýchání nebo ztráta chuti k jídlu a hubnutí.

Zvýhodněná prevence u zvířecích seniorů

Srdeční onemocnění může zpočátku probíhat skrytě, a proto doporučujeme pravidelné kontroly jinak zdravých zvířecích seniorů – Senior program pro naše pacienty šetří starosti s plánováním i peníze. Více informací zde.