Kardiologie

Kašle váš pejsek, dáví se bez zjevné příčiny, nebo se brzy unaví?

Výše zmíněné příznaky patří mezi viditelné známky onemocnění srdce. Kardiologických pacientů stále přibývá nejen mezi lidmi, a proto je na místě zvíře včas vyšetřit. Protože srdeční onemocnění může probíhat skrytě, doporučujeme i pravidelné kontroly jinak zdravých zvířecích seniorů.

Jak se dá srdeční onemocnění odhalit?

Vedle základního klinického vyšetření provádíme rentgen hrudníku s hodnocením srdeční siluety a abnormalit, EKG a ultrasonografické vyšetření. Na základě diagnózy volíme pro každého pacienta individuální terapii s pravidelnými kontrolami jeho zdravotního stavu.

Co s tím?

Ačkoli se srdeční onemocnění nedá vyléčit, vhodná léčba zvířátku může zajistit výrazně kvalitnější a delší život.

Jaká je příčina srdečních chorob?

Některá plemena psů, jako je například dobrman, mohou mít srdeční vadu vrozenou a někdy je jejím jediným příznakem náhlá smrt. Častou příčinou nemocí srdce je ale zanedbané odstranění zubního kamene. Infekce z dutiny ústní poškozuje játra, ledviny a na srdečních chlopních způsobuje deformace, což vede k postupnému rozvoji srdečních potíží.

Mají kočky také kardiologické obtíže?

Ano, mají, ale jejich diagnostika je mnohem obtížnější než u psů. Projevy nemocného srdce u nich nebývají výrazné, může jimi být ztížené dýchýní nebo ztráta chuti k jídlu a hubnutí.