Medicína malých savců

I králíci, morčata, potkani a další drobná zvířátka mají různé zdravotní potíže, které jsme schopni ošetřit nebo operovat. K diagnostice nám pomáhá rentgen nebo ultrazvuk, v případě potřeby také vyšetřujeme krev nebo moč.

Stejně, jako je pestrá říše malých savců, jsou pestré zákroky a vyšetření, která denně na klinice provádíme. Zde je ukázka těch nejčastějších:

  • Úprava zubů a přerostlých drápků

Provádíme zkrácení dlouhých drápů nebo zubů. K ošetření přerostlých zubů používáme speciální nástroje a zákrok provádíme v anestezii.  Doporučujeme vhodná krmiva a správnou ošetřovatelskou péči.

  • Dermatologie

Králíčci, morčata a jiní hlodavci trpí také různými kožními nemocemi, často z různých příčin. Někteří parazité způsobují výraznou svědivost a jsou také přenosní na člověka, podobně jako plísňová onemocnění. Provádíme kožní vyšetření a podáváme vhodné léky.

  • Chirurgie

Z operačních zákroků děláme nejčastěji kastrace samic a samců králíků, morčat nebo osmáků. Operujeme abscesy u králíků, cysty u morčat a nádory u potkanů nebo jiných hlodavců. Tyto útvary mohou dosáhnout velkých rozměrů, snadno krvácí, a proto je důležité přijít včas.