Onkologie

Má vaše zvířátko na těle bouli nebo nehojící se ránu?

Nečekejte dlouho a nechte ho včas vyšetřit.

V posledních letech se nádorů u domácích zvířátek objevuje stále více. Vyšší výskyt  novotvarů souvisí zčásti s tím, že naši domácí mazlíčci sdílí nejen stejné prostředí s námi lidmi, ale i podobný způsob života a nevhodné stravovací návyky.

 

 

 

 

V souladu s nejnovějšími poznatky ve veterinární medicíně podporujeme zásadu odstranit nežádoucí útvar, jakmile se objeví. S postupujícím časem se nejen zvětšuje, ale navíc nádorové buňky mohou cestovat a vytvořit další nádory v jiné tkáni, tzv. metastázy.

 

 

 

 

Pomocí moderní operační techniky odstraňujeme kožní i podkožní útvary, nádory mléčné žlázy, nádory v dutině hrudní i břišní. Určité druhy rakoviny (např.leukémie, lymfom) léčíme chemoterapií. V případě potřeby podáváme krevní transfúzi.

 

Proč nádor vyšetřit histologicky ?

Vzorky odstraněných útvarů zasíláme histologické vyšetření. Zjištění přesného druhu nádoru je důležité pro určení prognózy (dalšího vývoje) nebo pro doplnění terapie. Ani zhoubné nádory nemusí znamenat jen špatný konec. Velmi důležitý je včasný chirurgický zásah. Časově a technicky náročné operace seniora ve vysokém věku představují vysoké riziko při anestezii anebo takový zákrok již provést nelze.

 

 

Mýty o nádorovém onemocnění

  1. „Počkáme, co to udělá.“

Toto rčení může vašemu zvířátku významně zkrátit život.

Každý nádor se může začít dříve nebo později zvětšovat, krvácet a bolet. K tomu je třeba také připočíst riziko napadání dalších orgánů.

 

 

 

 

2. „Když se do nádoru ´řízne´, tak pacient umře.“

Chovatelé se domnívají, že pokud je nádor „ v klidu“, tak se nic neděje, ale jakmile se do něho zasáhne, aktivuje se a vyroste znovu nebo vytváří metastázy (dceřinné nádory v jiných tkáních). Mýtus vznikl v lidské medicíně, kdy se v minulosti operovaly nádory v pozdějším stádiu rozvoje a nebyly dostupné přesné diagnostické metody. Proto pacienti měli již od počátku horší prognózu a nežili příliš dlouho.

 

 

Něco ke čtení:

Nádory u potkanů

Operace mléčné žlázy u feny – mastektomie