Jak správně odstranit klíště?

Jak správně odstranit klíště?

Zase ta klíšťata!

O těchto trapičích už bylo napsáno dost, ale schválně:

Víte, jak správně vytočit klíště?

1. Při odstraňování používejte rukavice. Pomocí klíštěk, pinzety nebo háčku kývejte klíštětem opatrně ze strany na stranu. Po chvíli se klíště uvolní. Po vyjmutí klíštěte místo vydesinfikujte (postačí jódová tinktura, Septonex nebo 3% peroxid vodíku).

2. K uvolnění klíštěte nepoužívejte olej, máslo, ani krémy. Potřením sice zabráníte klíštěti dýchat, ale současně si můžete být jisti, že parazit do rány vyvrhne přijatou potravu a také původce boreliózy či klíšťové encefalitidy, pokud je nakažený.

3. Co dělat, když se klíště nepodaří vyndat celé? V případě, že se klíště přetrhne a hlavička s kusadly zůstane v ráně, vyhledejte veterinárního lékaře.

4. Jak bezpečně zlikvidovat klíště? Před možnou infekcí se chraňte rukavicemi. Klíště vhoďte do odpadu ve dřezu a spláchněte pořádnou dávkou vody nebo ho spalte. V žádném případě klíště nedrťte, nemačkejte nebo neštípejte mezi nehty, vystavili byste sami sebe riziku přenosu infekce.

5. Pokud si zvíře přivezlo klíšťata ze zemí jižní Evropy nebo jiných kontinentů, doporučujeme preventivní vyšetření u veterinárního lékaře.

A jaké jsou nejčastější mýty o klíšťatech?

Každý rok se vynořují ty samé pohádky, vybrali jsme pro vás proto ty nejčastější.

  • Alergická reakce na přisáté klíště je vzácná.
  • Klíšťata se vytahují točením po/proti směru hodinových ručiček.
  • Klíště se nedá chytit ve městě.
  • Klíště lze chytit pouze ve vysoké trávě.
  • Klíště je nejlepší vyškubnout.

A pro inspiraci k debatám u posledních letních táboráků přikládáme fotografii háčků na hypostomu klíštěte. Co myslíte, jsou seřazené do spirálky? 🙂

Ixodes sp. (Hypostome & Palp); jak-spravne-odstranit-kliste-horska-veterinarni-klinika
Ixodes sp. Autor fotografie: Andrea Hallgass; zdroj: flickr