Výzkum dlouhověkosti u psů

Výzkum dlouhověkosti u psů

Chcete vědět, jestli váš pejsek má geny pro dlouhověkost?

Milí klienti,

rádi bychom vás informovali o možnosti zapojit pejsky s průkazem původu do výzkumného projektu chovné stanice Korec Corso zaměřeného na výzkum dlouhověkosti u psů. Projekt je realizovaný s pomocí ZOO Tábor, a založený na již publikovaném zjištění, že se u plemene Cane Corso vyskytují geny pro dlouhověkost.

Jak se zjišťuje dlouhověkost u psů?

U psů se provede odběr vzorku bukálním stěrem, což je bezbolestná neinvazivní technika (stejně, jako ve filmech při odběru DNA pro testy otcovství nebo usvědčení pachatele 🙂 ).

Vzorek zašleme do ZOO Tábor, kde bude provedena jeho genetická analýza.

Odměna pro všechny, kdo se zúčastní výzkumu

Chovatel obdrží výsledky s informací o výsledcích genetické analýzy svého pejska, a jako poděkování navíc jednodenní rodinnou vstupenku do ZOO Tábor Praha. Zájemci si také mohou s 50% slevou zakoupit knihy Jak prodloužit život vašeho psa a Chov psů: Příručka zodpovědného chovatele.

Jaký pes se může zapojit do projektu?

Pro výzkum dlouhověkosti se v současné době hledají tato plemena s průkazem původu: border kolie, německý boxer, Jack Russel teriér, jorkšírský teriér, anglický kokršpaněl, labradorský retrívr, německá doga, německý ovčák, rotvajler, stafordšírský bulteriér.

Než přijdete na odběr

Zapojit se do výzkumu není složité, a odběr bukálního stěru nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Hodinu před odběrem pejska nekrmte a nepodávejte mu žádné pamlsky, aby nedošlo ke kontaminaci odebraného vzorku. K odběru s sebou vezměte průkaz původu pejska, který veterinární lékař oskenuje do krátkého průvodního dotazníku, který společně s Vámi vyplní.