Zánět zvukovodu u psa

Zánět zvukovodu u psa

Pes třese hlavou

Zánět zvukovodu je u psů velmi častým onemocněním. I když častěji postihuje plemena s převislýma ušima, objevit se může u jakéhokoliv pejska.

Škrábe se za uchem – má zánět zvukovodu?

Každý pejsek s diagnózou otitis externa (zánět zvukovodu), by vám potvrdil, že se jedná o bolestivou záležitost. Jedna z prvních známek ušního onemocnění je proto stále častější škrábání a naklánění hlavy. Zvíře si také na postižené ouško obvykle nenechá sáhnout. Vnitřní strana ucha je zarudlá a lze si povšimnout charakteristického zápachu.

Vyšetření otoskopem.

Babské rady nefungují

Mikroskopické vyšetření ušního výtěru zobrazující bakteriální zánět zvukovodu. (Zoetis)

Zásadním krokem při léčení zánětu zvukovodu je odhalení jeho příčiny. Těch se totiž nabízí hned několik. Uvízlá travní osina nebo jiný cizí předmět, infekce nebo nadměrná ušní hygiena. Může se ale také jednat o doprovodný příznak jiného onemocnění, například alergie. Domácí ošetřování bez odborného vyšetření proto může mít za následek vznik chronického (dlouhodobě přetrvávajícího) zánětu. Návštěva veterinárního lékaře je tedy více než na místě.

 

 

Zhotovení ušního výtěru.

 

Mikroskopické vyšetření ušního výtěru zobrazující kvasinkový zánět zvukovodu. (Zoetis)

Vyšetření zvukovodů provádíme otoskopem. Poté ještě zhotovíme ušní výtěr, který obarvíme a prohlédneme pod mikroskopem. Na základě zjištěných nálezů vybereme vhodné léky, ukážeme vám, jak správně uši čistit a podávat kapky. Po ukončení léčby provádíme kontrolu stavu zvukovodu. Při nedůsledné terapii se obtíže rády vracejí (recidivují). Naším cílem je zánět zvukovodu vašeho pejska zcela vyléčit a zabránit dalším recidivám.