Zlomenina záprstí u čtyřměsíčního štěněte joršírského teriéra

Zlomenina záprstí u čtyřměsíčního štěněte joršírského teriéra

Co se stane, když malé štěňátko vypadne z náruče?

Může to skončit i zlomeninou záprstí, a to hned všech čtyř kostí. Tento typ zlomeniny patří mezi poměrně časté úrazy, zejména při pádech, autonehodách, anebo pokud páníček na svého pejska nebo kočičku nedopatřením šlápne.

Jedna záprstní kůstka u jorkšírského teriéra tohoto věku měří na šířku přibližně 3 mm, každá z nich je navíc charakteristicky zakřivená.

SPIDER

Jednoznačnou volbou proto byla technicky náročnější metoda SPIDER. Pavouky však na našich operačních sálech nehledejte; jedná se o zkratku označující typ rámečku pro fixaci podobných zlomenin v oblasti dolní části končetin (secured proximal intramedullary dorsal epoxy resin).

Hlavními výhodami tohoto řešení je nízká hmotnost rámečku, který umožňuje pevnou fixaci, a téměř nulové riziko trvalých následků úrazu. Na rozdíl od jiných metod totiž zaručuje stabilitu kostních úlomků (nevzniká proto trvalá deformita prstu ani kulhání). Aby nedošlo k předčasnému ukončení růstu kosti, byl horní příčný drát zaveden mimo růstovou zónu.

Díky zvolené metodě může pejsek začít nožičku brzy zatěžovat, což je nezanedbatelnou výhodu pro štěňátko, které teprve objevuje svět.