Zubní kámen – opravdu ho musíme odstraňovat?
Zubní kámen u psů a koček
Na zubech psů i koček se tvoří povlak, ze kterého vzniká zubní kámen. U malých plemen psů k tomuto procesu dochází o něco dřív, často už v prvním nebo druhém roce života.
Zubní kámen postupně odtlačuje dásně od zubních krčků a umožňuje tím přístup infekce ke kořeni zubu a prostoru mezi jednotlivými zuby. Vzniká tak zánět dásní, který snadno přechází v periodontální onemocnění. Výsledkem je obnažení krčků zubů, jejich uvolnění a nakonec i ke ztrátě zubů. Infekce proniká do kosti (dentice), kde dochází ke ztrátě kostní hmoty a infekce přechází do krevního oběhu. Dlouhodobá infekce zatěžuje vnitřní orgány, zejména poškozuje játra, ledviny a na srdečních chlopních vyvolává zánětlivé změny, které vedou k jejich deformaci. Výsledkem je onemocnění srdce se všemi vážnými důsledky pro organismus vašeho psa nebo kočky.
Proces je rovněž doprovázen stále výraznějším zápachem z dutiny ústní. Zoubky jsou samozřejmě citlivé a také zanícená dáseň způsobuje zvířátku bolest. To vede k potížím s příjmem krmiva – můžete pozorovat, že jsou čím dál vybíravější.
Jak potížím se zuby předcházet a jak je řešit?
Vzniklý zubní kámen u psa nebo u kočky je nutné pravidelně odstraňovat. K jeho odstranění používáme šetrné ultrazvukové ošetření, u kterého nehrozí poškození zubní skloviny nebo dásní.
Odstraňování zubního kamene není nic příjemného, zoubky jsou citlivé (vzpomeňte si na svoji první návštěvu u dentální hygienistky), a zubní kámen je nutné důkladně odstranit také z vnitřní strany zubů a ze stoliček. Proto se tento zákrok se provádí v celkové anestezii.
Po ošetření dostane zvířátko antibiotika a léky proti bolesti. Domů odchází zcela probuzené. Při předání dostanete také doporučení, jak pokračovat v domácí léčbě zánětu dásní a jak pečovat o zoubky, aby vydržely čisté co nejdéle.
Co se o odstranění zubního kamene říká (a není to pravda)?
• Není pravda, že odstraněním zubního kamene vypadnou zuby. Opak je pravdou: Zuby se uvolňují proto, že v důsledku zanedbání péče o dutinu ústní dochází ke vstřebávání postižené kosti (čelisti) a ta již nedokáže zuby udržet.
• Není pravda, že odstraněním zubního kamene se bude vytvářet nový rychleji. Jeho tvorbu může zpomalit podávání správného krmiva (granule namísto měkké stravy, případně granule přímo určené pro pacienty po ošetření zubů), pravidelné a časté čištění zubů, používání přípravků pro péči o chrup.