Artróza netrápí jen lidi

Artróza netrápí jen lidi

Osteoartritida neboli osteoartróza/ artróza je nejčastější kloubním onemocněním u psů všech věkových kategorií. Toto degenerativní onemocnění postihující jeden nebo více kloubů je pro pejska bolestivé a časem ho začne omezovat v pohybu.

Co je to vlastně ta „artróza“?

V nemocném kloubu dochází k poškození kloubní chrupavky. Toto poškození se projevuje bolestivostí a zánětem. Následně je postiženo také kloubní pouzdro a přilehlá kost. Ta reaguje na artritické změny tvorbou výrůstků (osteofytů) na povrchu kloubu. A právě tyto osteofyty působí při pohybu bolest.

Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku osteoartritidy?

 

Výsledek obrázku pro boneNadváha. Až 50% psů trpí obezitou, která vede k nadměrné zátěži kloubů.

 

Výsledek obrázku pro bone

Plemenná predispozice. Některá plemena jsou více náchylná k dysplazii loketních nebo kyčelních kloubů a následnému vzniku osteoartritidy.

 

Výsledek obrázku pro bone

Úrazy. Poškození kloubu, například přetržení zkříženého kolenního vazu.

 

Výsledek obrázku pro bone

Infekční/autoimunitní onemocnění kloubů.

Jak poznám, že mého pejska trápí klouby?

Zejména po odpočinku se psovi nechce vstávat a k chůzi ze schodů ho musíte téměř přemlouvat? Společně s topornou chůzí a snadnou únavou tyto projevy vypovídají o tom, že by s klouby vašeho přítele mohlo být něco v nepořádku.

Diagnostika

Znát pouhé příznaky samozřejmě nestačí. Jestli pejsek trpí osteoartritidou, zjistíme na naší klinice pomocí klinického a ortopedického vyšetření. Posoudíme také jeho „body condition skóre“ a provedeme rentgenové vyšetření postižené končetiny, popřípadě páteře.

 

 

 

 

 

Co se s tím dá dělat?

V případě, že je váš pejsek obézní, bude pro jeho úlevu nezbytné shodit pár kilo. Dále se zaměříme na zmírňování zánětu a zpomalení poškození kloubní chrupavky. Utlumení bolesti zvířátku také výrazně zlepší chuť do života.

Osteoartritida sice patří mezi obtížně léčitelná onemocnění, přesto však existuje řada možností, jak zajistit vašemu pejskovi kvalitní život. Společně najdeme nejvhodnější řešení i pro vašeho psa!