Budeme mít koťátko

Budeme mít koťátko

Jak se připravit na nové kotě?

Před příchodem kotěte promyslete, kde chcete, aby se vaše kotě pohybovalo. Pokud mu dáte k dispozici celý byt, je vhodné, abyste si prošli jednotlivé místnosti a zkontrolovali potenciální nebezpečné předměty (elektrické kabely, zásuvky apod.), pokojové rostliny (nebezpečí otrav) a předměty umístěné na vyvýšených místech (pád, poranění..).

Měli byste mít připravený košík nebo pelíšek na spaní, toaletu, stelivo, krmivo, misku na vodu, misku na krmivo, kartáč, hřeben, místo na broušení drápů a hračky.

Jak správně krmit kotě?

Před každým chovatelem stojí volba, jakou formu stravy zvolí. Domácí strava – maso a přílohy včetně vitamínových a minerálních doplňků nebo průmyslově vyráběná krmiva? Obě možnosti mají své výhody a nevýhody.

Domácí strava je chuťově pestřejší a pro kočku lákavá, ale je rovněž náročná na vyváženost živin a přípravu každý den. Doporučuje se z hygienického hlediska krmit maso vařené, ale zkrmování syrového masa není na závadu. Ale: je velmi chutné a kočka často odmítá jiné krmivo, jako například dietu v případě zdravotních potíží. Chovatel bez předchozích zkušeností nemusí krmit kotě správně a to může vést k chybnému vývinu a růstu. Navíc čas strávený přípravou krmiva může věnovat kotěti samotnému.

Granulovaná strava řeší nedostatky v nerovnováze živin, na druhé straně je třeba vybrat kvalitní značku, která je schopna denní nároky živin na správný vývin a růst splňovat. Vhodné dávky jsou uvedeny u každého krmiva s ohledem na stáří a váhu kotěte.

Dospělou kočku je pak vhodné krmit podle stejných zásad jako kotě, kvalitní granulovaná strava nabízí výhody vyvážené stravy bez nutnosti dalších výživových doplňků nebo vitamínů.

Potřebuje kočka mléko?

V  období 4 – 8 týdnů je vhodné již provádět příkrm (komerční strava nebo domácí strava) a kotě by mělo mít přístup k pitné vodě. Je vhodné jej umístit na jiné místo než misku s krmivem. Podávání kravského mléka je méně vhodné, protože může způsobit zažívací potíže, na trhu je k dispozici upravené mléko pro koťata Whiskas.

V dalším období života kotě ani kočka mléko nepotřebuje.

 

 

Na Horské veterinární klinice vám rádi poradíme, jak správně kočku krmit a pomůžeme vám s výběrem vhodné značky krmiva.