Trpí váš pes nadměrnou svědivostí?

Trpí váš pes nadměrnou svědivostí?

Škrábe se váš pes nebo má na kůži nějaké změny?

Svědivost (pruritus) se u psa projevuje především škrábáním na různých částech těla, ale poznáte ji také podle toho, že se pejsek olizuje například mezi prsty nebo si vykusuje srst.

Proč se to moje zvíře pořád drbe?

Příčin může být mnoho. Z parazitů způsobují svědivost nejčastěji blechy, ale i různé druhy roztočů (zákožky, dravčíci), vši nebo všenky.

Další příčinou mohou být bakteriální a kvasinkové infekce kůže. Stále častěji je příčinou svědivosti alergie na zevní, potravní nebo hmyzí alergeny.

Nadměrnou svědivost mohou způsobovat také některé typy kožních nádorů.

Jak se svědivost projevuje?

Možná si všimnete zvýšeného škrábání doma, především ve večerních a nočních hodinách, kdy vašeho pejska neruší jiné vjemy a soustředí se sám na sebe. Výrazné lízání je někdy doprovázeno i mlaskáním a je zaměřeno na určitou část těla. Srst je zpočátku mokrá, později hnědě zbarvená nebo dochází k její ztrátě a objevují se lysá místa.

Na kůži pozorujete zarudlá místa s případnou tvorbou různých pupenů, strupů a změnou barvy kůže. Zpočátku je postižené místo červené, pozdější změna barvy na hnědočernou je doprovázena suchostí, zhrubnutím a úplnou ztrátou srsti.

Co mám dělat, aby se pes neškrábal?

Nejjednodušší způsob je podání léků na tlumení svědivosti. To má sice dočasný efekt v tom, že na přechodnou dobu svědivost ustoupí nebo se alespoň sníží, ale rozhodně to není medicínsky správný postup. Je nutné najít vždy vyvolávající příčinu a tu řešit jako první. Svědivost ustoupí bez nutnosti podávání tlumících léků, které mají často jiné nežádoucí účinky, především oslabují přirozenou obranyschopnost organismu.

S pacientem je třeba navštívit  veterinární pracoviště, kde se provede dermatologické vyšetření, kožní seškrab a další diagnostické kroky vedoucí ke stanovení správné diagnózy.

Na našem pracovišti se dermatologií podrobně zabývá MVDr. Stanislav Počta, Ph.D., který v tomto oboru získal také doktorský titul Ph.D.

Na toto vyšetření je vhodné se objednat na tel. 777 305 410.