Cysty na vaječnících u morčete

Cysty na vaječnících u morčete

Je vaše morčátko 2 – 4 roky staré? Právě u takto starých samiček se nejčastěji objevují na vaječnících serózní cysty naplněné čirou tekutinou. Jejich velikost může dosahovat až 7 cm a zajímavostí je, že pokud nepostihnou oba vaječníky, nalezneme je spíše na pravé straně.

Poznám, že má moje morčátko na vaječnících cysty?

Zpočátku jsou klinické příznaky zcela nenápadné. Můžete si všimnout zvětšeného břicha, později nechutenství a apatie. Vlivem bolestivosti se může zvířátko hrbit.

Diagnostika cyst u morčete je založena na sonografickém vyšetření dutiny břišní, případně RTG.

Terapeutickým řešením je chirurgické odstranění vaječníků a dělohy, po operaci je ale často nezbytná i podpůrná terapie spočívající v podávání tekutin a analgetik.

Morčátko Jůlinka a dobrý konec

Onemocnění je ale většinou dobře léčitelné, tak, jako u dvouleté Jůlinky. Její časté potíže s příjmem krmiva hraničily až s nechutenstvím, obtížně se vyměšovala a podle majitele často trpěla plynatostí. Na naší klinice jí při ultrazvukovém vyšetření byly diagnostikovány cysty na obou vaječnících a doporučená ovarihysterektomie (odstranění vaječníků a dělohy). Operační rána se Jůlince zhojila bez potíží a ta se dostala během 2 měsíců do dobré kondice. Plynatost a nechutenství se již neobjevilo.