„Dlouhá říje“ u fretek: hyperestrogenismus

„Dlouhá říje“ u fretek: hyperestrogenismus

Samice fretky dosahuje dospělosti obvykle první jaro po narození, a stejně jako kočka má během sezóny hned několik říjí závislých na délce světelného dne. K uvolnění vajíčka, které může být oplodněno, ale dojde teprve po páření se samcem. Tomuto jevu se říká indukovaná ovulace.

Pokud chováte fretky teprve krátce, nejspíš vám budou fretčí partnerské hrátky připadat pořádně dramatické. Samec se k samičce chová téměř hrubě – kouše ji do krku, a ona si to nechá líbit. Tedy pokud je vhodný čas.

Vyčerpávající říje fretek

Pokud ale nedojde k přirozenému páření, zůstává samička v říji až do podzimu. Zvýšená hladina estrogenů ovlivňuje tvorbu červených krvinek, a při delším trvání může vést k anémii ohrožující fretku na životě. V krajním případě si chovatel povšimne bledých sliznic, odmítání potravy, otoku v oblasti vulvy, výtoku, případně ztráty ochlupení a krvavého průjmu či jiného krvácení.

Zastavení říje nebo kastrace

Definitivním řešením je v tomto případě ovariohysterektomie, laicky řečeno kastrace. Pokud je ale fretka nemocná delší dobu, často jí musíme nejprve podat krevní transfúzi, a k zákroku přistupujeme až po několikadenní hospitalizaci pacientky.

U fretek, jejichž počty červených krvinek ještě nedosáhly alarmujících spodních hodnot, se nabízí více možností. Říji lze zastavit pomocí chemických látek aplikovaných pod kůži, mechanicky drobným zákrokem v ordinaci veterinárního lékaře, případně připuštěním vykastrovaného samce.

Nejlepší prevencí těchto potíží je včasná kastrace už v útlém věku (cca 6 měsíců). Nekastrovanou fretku nikdy nenechávejte v říji příliš dlouho.