Hlavolamy a hry pro psy i páníčky

Hlavolamy a hry pro psy i páníčky

Nudíte se vy i váš pes? Medvídka mývala si raději nekupujte, ale vyzkoušejte tipy na hry a hlavolamy, které pro vás sepsala naše kolegyně MVDr. Denisa Brejtrová.

Jak zabavit pejska při špatném počasí anebo aktuálně při karánteně?

V současné době je ve psím světě velmi moderní cvičení se psy pozitivní motivací. Jsou vám povědomé pojmy „nosework“ a „hersenwerk“? Nosework, neboli práce s čichem je již uznaná sportovní disciplína. Nejčastěji se pracuje se skořicí a pomerančovou kůrou. Hersenwerk využívá všechny smysly pejska, a tím stimuluje centrální nervovou soustavu. Využijete k tomu hlavolamy, které si můžete vyrobit doma z běžně dostupných věcí. Tyto hlavolamy mají několik výhod: Zabavíte znuděného pejska, zrelaxujete ho a unavíte, a staršího pejska udržíte v dobré kondici.

Jak na to?

Při vymýšlení hlavolamů se kreativitě meze nekladou. Zde je několik tipů:

Krabice plná překvapení

Připravte si prázdnou krabici od bot a zmuchlané noviny nebo staré ruličky od toaletního papíru, podle toho, co máte k dispozici. Naplňte krabici tímto materiálem a do něj poházejte pamlsky. Nyní pejska zavolejte, ukažte mu pamlsek a povzbuzujte ho k hledání dalších v krabici, dokud nenajde všechny. Pokud váš psí parťák nepatři mezi mlsouny, použijte jeho oblíbenou hračku, kterou schováte do krabice.

Rulička

Použijte starou osušku nebo deku. Rozložte ji před sebou a začněte ji stáčet do ruličky. V pravidelných rozestupech do ní schovávejte pamlsky. Pejsek musí čenichem deku postupně odválet a najít pamslky.

Další nápady

Pokud máte doma mop, prachovku nebo dečku s vysokými chlupy, nebo třeba proložky od vajíček, také do nich lze schovat pamlsky a nechat pejska hledat. Zkušenějšímu pejskovi je můžete ještě přikrýt například formičkami na muffiny nebo mističkami, aby to neměl tak jednoduché a musel je nosem odkrýt.

Hry pro nejmenší

Zvídavé štěnátko lze stejně tak dobře zabavit pet lahví naplněnou pamslky – dokáže se za ní honit minuty až hodinu. Aby ho to nepřestalo bavit, občas mu nějaký ten pamlsek vysypte, nebo můžete nechat otevřené hrdlo, aby se mu občas podařilo nějaký ten pamlsek z ní dostat. Dávejte při tom pozor, aby pejsek láhev nerozkousal a neporanil se o ni. Vždy buďte přítomni, abyste v případě potřeby mohli zasáhnout.

Mnoho hlavolamů lze zakoupit v pet shopech, nebo objednat přes internet.

Učení hrou

Využijte volný čas k posílení vztahu mezi vámi a vaším psem.

Další z možností, jak zabavit a unavit sebe i pejska, je učení triků a povelů. Nemáme na mysli typický dril.

Výcvik se daří nejlépe, využijte-li k učení pozitivní motivaci pomocí pamlsků, nebo odměny hrou.

Jak na to? Sledujte vašeho pejska, a jakmile udělá něco, co se vám hodí (např. lehne si na místo), okamžitě ho odměňte. Postupně to začne dělat častěji a dobrovolně. Když k tomu přidáte povel, máte hotovo – bez trestů a vztekání. Jak jednoduché. Trvá to samozřejmě delší dobu, než klasický výcvik, ale kdy jindy začít než v karanténě. 🙂