Jak zaručeně poznat potravní alergii u psa a u kočky?

Jak zaručeně poznat potravní alergii u psa a u kočky?

Máte podezření, že má váš pes nebo kočka potravinovou alergii?

Na internetu se dočtete mnoho „zaručených způsobů“, jak alergii na krmivo poznat. Zajímavé je, že tyto tipy vznikají z pera různých dodavatelů krmiv a výživových doplňků pro zvířata. Na podobném webu jsme narazili i na jednoduchou diagnostiku v šesti krocích, kterou zvládne každý sám doma.

Hlavní příznaky?

Zabýváte-li se určitou problematikou do hloubky, určitě nám dáte za pravdu, že kdyby bylo vše tak jednoduché, nepotřebovali bychom třeba automechanika, účetní ani projektanta.

Kámen úrazu tkví v tom, že hlavní příznaky spojované s potravinovou alergií mohou znamenat celou škálu dalších potíží. Pokud bychom viděli celý problém pouze zjednodušeně, mohli bychom se zaobírat vhodnou dietou a skutečný problém zvířete přehlédnout. Zde je několik příkladů.

Příznak alergie podle Dr. Google č. 1: Pes nebo kočka se škrábe nejen po příjmu krmiva.

A co takhle parazitóza, podráždění šampónem nebo kožní onemocnění?

Příznak alergie podle Dr. Google č. 2: Vykusování srsti a olizování tlapek mezi prsty.

Je nutné zvážit infekci bakteriální nebo parazitární, ale také hormonální poruchy.

Příznak alergie podle Dr. Google č. 3: Vypadávání srsti a zhoršení její kvality.

Dokážete posoudit, zda má vaše zvíře správné složení výživy, vyrovnanou krmnou dávku a kvalitní krmivo? Nelze zapomenout, že nadměrné línání je dáno také poruchou přirozené výměny srsti (vliv vnějších teplot). Línání není příznak potravní alergie.

Příznak alergie podle Dr. Google č. 4: Výtok z očí a zarudnutí očí a uší.

Záněty zvukovodu, stejně jako očí, mají více příčin. Můžeme zvažovat vniknutí cizího tělesa (např. osiny), zánět infekčního původu a podobně. Bez včasného ošetření vystavujete zvířátko riziku pozdějších komplikací.

Příznak alergie podle Dr. Google č. 5: Ztráta váhy.

Ztráta váhy není příznakem potravní alergie.

Příznak alergie podle Dr. Google č. 6: Nadýmání a hlenovitý průjem.

Nadýmání a hlenovitý průjem svědčí o podávání potravy s příliš vysokým obsahem vlákniny. Jsou také průvodními znaky zánětu střev způsobeného jinými příčinami. Při potravní alergii se opakované průjmy vyskytují jen u některých pacientů.

Co dělat se skutečnou alergií?

V první řadě je nutné odhalit alergen, který je zodpovědný za potíže vašeho psa nebo kočky. Zvířeti nasadíme hypoalergenní dietu (nejkratší doba jejího podávání jsou dva měsíce) a provedeme tzv. provokační test. Ta spočívá v precizním otestování jednotlivých potenciálních alergenů.

Dá se alergie na krmivo zjistit z krve?

Bohužel nedá. Pozitivní výsledky ELISA testů, kdy protilátky IgE rozpoznají a navážou daný testovaný alergen, znamenají pouze to, že se s ním pes nebo kočka už ve svém životě setkali. Tato reakce protilátek v těle je však zcela přirozená a neznamená, že má zvíře na tuto látku (alergen) alergii. Výsledek tohoto vyšetření pak může působit dojmem, že má zvíře alergii téměř na všechno.

Celý postup diagnostiky alergií u zvířat je stejně jako u lidí poměrně sofistikovanou a odbornou záležitostí, může však přinést velkou úlevu nejen zvířátkům, ale i jejich majitelům.

„Teď už tomu vůbec nerozumím. Člověče, tak mám tu alergii na granulky nebo nemám?“