Luxace pately (vykloubení čéšky)

Luxace pately (vykloubení čéšky)

Čéška, malá kost umístěná do šlachy čtyřhlavého stehenního svalu, se pohybuje ve žlábku stehenní kosti. Jejím úkolem je zajištění plynulého pohybu kolenního kloubu.

Pokud mimo tento žlábek „vyskočí“, nazýváme tento stav luxací. Podle nového umístění čéšky při rozlišujeme luxaci vnitřní (mediální) nebo vnější (laterální). Zajímavé je, že první ze zmiňovaných způsobů vykloubení čéšky postihuje především malá a trpasličí plemena jako je čivava, jorkšírský teriér, pudl, pekinéz, mops nebo bišonek. Pozorovat jej můžeme také u kokršpanělů, labradora nebo například zlatého retrívra nebo kříženců. Oproti tomu se laterální luxace objevuje spíše výjimečně a postihuje zejména bernské salašnické psy a dogy.

Abnormální poloha čéšky způsobuje bolest, poškození chrupavky a rozvoj artrózy

Jak se luxace pately projevuje?

Zpočátku se objevuje „jen“ kulhání různého stupně. Nejdříve pes kulhá jen občas, postupně se ale potíže s chůzí mění na trvalé. Odmítá vyskočit a nechce se mu do schodů. Můžeme pozorovat otok kolenního kloubu a nenormální postoj pánevních končetin. Obzvláště bolestivé je pro takto postižené zvíře ohýbání končetiny v kolenním kloubu, které je často doprovázené charakteristickým „lupnutím“.

Pes s luxací pately se na naší klinice většinou objeví až v době, kdy se již stav čéšky nedá přehlédnout. Majitelé obvykle připustí, že si někdy všimli, že pejsek kulhá. Protože však jsou malá plemena často nošena, nebyl problém tolik „na očích“. Právě dlouhodobé zanedbání problému má za následek nutnost komplikovanější operace a delší rekonvalescence pacienta.

Diagnostika

  • klinické/ortopedické vyšetření
  • RTG vyšetření – posouzení stavu pánevních končetin, artrózy kolenního kloubu a deformace kosti stehenní a holenní

Co s tím?

U závažnějších stupňů postižení (2., 3. a 4.) je vždy nutné sáhnout po chirurgickém řešení – vitamíny ani kloubní výživa zde již nestačí.

Na Horské veterinární klinice provádíme operaci luxace čéšky kombinací několika metod

  • trochleoplastika (prohloubení žlábku v kosti stehenní)
  • přemístění hrbolu kosti holenní (transpozice tuberositas tibiae)
  • zkrácení povázky kloubního pouzdra (imbrikace)

V nejzávažnějších případech je nutné přetnutí kosti a změna jejího tvaru (korektivní osteotomie). Pokud jsou postiženy obě končetiny, doporučujeme operaci obou končetin současně.

Pooperační péče

Po operaci luxace pately je stejně jako samotný zákrok důležitá péče majitelů o pejska. Pacient je propuštěn zpravila nejpozději druhý den po operaci. Za týden nebo za dva pejsek začne končetinu zaatěžovat, ale i přesto by měli páníčci jeho pohybové aktivity (skákání, dlouhé procházky) omezit. Naopak vřele doporučujeme rehabilitační cvičení, s nimiž lze začít zhruba po čtrnácti dnech od zákroku.

 

Na vyšetření je vhodné se objednat. Součástí návštěvy je také podrobné objasnění potíží majiteli a možnosti léčby, prognóza a cenová kalkulace operačního výkonu.

Referujícímu veterenárnímu lékaři zasíláme lékařskou zprávu po operaci.