Když morčeti nechutná

Když morčeti nechutná

Nechutenství neboli anorexie u morčete představuje závažný problém. Na rozdíl od některých jiných zvířat může morčátko bojovat o život už po jednom dni hladovění.

Nechutenství u morčete…

… se zpravidla objeví jako příznak jiné choroby, nebo je důsledkem přerostlých řezáků či jiného stomatologického onemocnění. Bývá spojené se sníženou pohyblivostí žaludku a střev, až úplným zastavením jejich aktivity. Dramaticky se také snižuje tělesná teplota morčete, což znamená závažné zhoršení celkového zdravotního stavu.

Čeho si všimne chovatel?

Většina majitelů zpozoruje, že morčátko trpící nechutenstvím je skleslé až apatické, a také nemá chuť k pohybu. Zvýšená tvorba plynu v žaludku se projeví zvětšením dutiny břišní, všimnout si lze také omezení nebo zastavení gastrointestinálních zvuků a snížené nebo žádné produkce trusu.

Jak lze vzniku nechutenství u morčete předejít?

Často je anorexie u morčete způsobena nevhodnou stravou a chybnými podmínkami v odchovu. Základem krmné dávky by mělo být kvalitní luční seno a granulované krmivo pro morčata. Zelené krmivo je třeba podávat jen v malém množství a předem omyté. Obiloviny nebo ovoce je možné také nabídnout, ale jen jako odměnu nebo na zpestření. Pokud měníte např. granule, vždy provádějte změnu postupně. Morče také potřebuje přísun vitamínu C, který je obsažen např. v paprice, brokolici, petrželi nebo červené řepě, ale s ohledem na vysoké hladiny vápníku u některých druhů zeleniny je vhodné podávat pouze malé množství.

Co s tím?

Na naší klinice volíme vhodnou terapii na základě pečlivé diagnostiky. Často je nutné provést vyšetření krve, rentgen, případně sonografické vyšetření dutiny břišní.

Pokud vaše morče nežere jeden den nebo je smutné, návštěvu veterinárního lékaře rozhodně neodkládejte. Často mu jde o život !