Co to je MDR-1 defekt ?

Co to je MDR-1 defekt ?

Počet genetických vad u psů stále stoupá, máme se bát?

MDR-1 je genetický defekt, který vede ke zvýšené citlivosti k určitým lékům. Nejčastěji postihuje kolie, šeltie, border kolie, australské ovčáky, bobtaily, americké bílé ovčáky, německé ovčáky, dlouhosrsté vipety, Silken Windhound, Elo, a křížence těchto plemen.

Je ohrožený i můj pes?

Máte-li psa z výše uvedených plemen a chcete vědět, zda tuto vadu má, je možné provést laboratorní genetický test ze vzorku krve nebo ze stěru z tlamy.

Pozitivní výsledek nemusí znamenat katastrofu

V případě, že váš pes je postižen touto genetickou mutací, neznamená to, že se dožije nižšího věku.

Bude se ale muset vyhnout určitým lékům. Jejich seznam obdržíte společně s výsledky testu. Na to, že má váš pejsek MDR-1 defekt, veterináře proto raději vždy upozorněte, aby mohl zvolit vhodný druh léčivých přípravků.

Nositelé mutace MDR-1

Kromě negativního výsledku, který je samozřejmě nejlepší, se také můžete dočíst, že je váš pejsek pouze nositelem této mutace. To znamená, že se u něj tento defekt neprojevuje a proto nemusíte mít z přehnaných účinků léčiv obavy.

Odběr vzorků na testaci  MDR-1 provádíme na Horské veterinární klinice. Ke zpracování je zasíláme do zahraniční laboratoře. Chcete-li mít jistotu, jak je na tom váš pes, přijďte a nechte ho vyšetřit.