Zadržení vajec u plazů
Zadržení vajec u plazů je poměrně častou komplikací při kladení. Proč k němu dochází? Zpravidla jde o kombinaci více faktorů. V jejich důsledku se sníží stahy vejcovodu a samice tak nedokáže vypudit vejce ven.
Jak se dají zadržená vejce odhalit?
Pomocí rentgenového vyšetření, které je v tomto případě nejvhodnější, si zobrazíme přesnou polohu a počet zadržených vajec. Vejce lze nalézt také šetrným vyšetřením dutiny břišní pohmatem. Méně zkušeným chovatelům ale nedoporučujeme, aby toto vyšetření prováděli sami, a to pro jeho rizika i nepřesnost.
Pokud na tento problém přijdete ještě v průběhu kladení snůšky, existuje naděje na přirozené vypuzení vajec. Později ale reaguje stěna zadrženého vejce s vejcovodem tvoří se tzv. fibrinové lůžko a snižuje se pravděpodobnost, že se plaz vajec zbaví nekomplikovaným způsobem.
Od nevykladených vajec až k otravě krve
Zadržená snůška vajec se může proměnit v drama zejména při prasknutí zadržených vajec a následné otravě krve, která končívá smrtí. I v méně vyhrocených situacích ale nevykladená vejce samičce doslova otravují život – nemá zájem o potravu, je skleslá a slabá.
Co s tím?
Máte-li podezření, že je snůška neúplná, neodkládejte návštěvu veterináře. Časová prodleva snižuje pravděpodobnost nekomplikovaného vybavení zadržených vajec. Samička vyčerpaná zadrženou snůškou také hůře snáší anestezii a chirurgický zákrok, který je v některých případech zadržení vajec nevyhnutelný.
Operace se provádí například u želv, které nereagují na podané léky a při dlouhé prodlevě u jiných druhů plazů. Jestliže se problém podaří podchytit včas, obvykle u těch, kteří nemají krunýř, postačí kombinace vhodných léčiv a jemných masáží.