Metody ve veterinární ortopedii: Pankarpální artrodéza u psů

Metody ve veterinární ortopedii: Pankarpální artrodéza u psů

Ortopedickou metodu jménem pankarpální artrodéza používají veterináři u psů poměrně často, a to zejména tehdy, je-li poškozen kloub v zápěstí. Indikací je zejména poranění vazů a abnormální prohnutí spodní části končetiny, nereponovatelné zlomeniny v kloubu zápěstí, vykloubení některé z kostí karpu, pokročilé osteoartritické změny nebo nádorová onemocnění.

Pankarpální artrodéza je v některých případech jedinou ortopedickou metodou, jak zachovat funkční stabilitu zápěstního kloubu, a chůzi pacienta. 

Hybridní ploténka – cesta k funkční stabilitě bez bolestí

Postižení karpálního kloubu provází výrazná bolestivost, kulhání různého stupně, a také abnormální prošlap spodní části končetiny.

Pankarpální artrodéza – ortopedické řešení zlomenin i osteoartritidy

Použití hybridní ploténky umožňuje veterinárnímu ortopedovi použít menší šrouby na kosti záprstí. Díky uzamykatelnému systému lze tyto šrouby také stabilně úhlově zajistit. Na Horské veterinární klinice používáme implantáty od firem DePuy Synthes (USA) a Fixin System značky Intrauma (Itálie).

Minimum komplikací díky tvaru ploténky

Jednou z předností hybridní ploténky je její tvar. Ještě v nedávné minulosti používané ploténky byly po celé délce stejně široké, což mělo za vinu častější komplikace – například vylomení šroubů umístěných na úzké kosti záprstní, zlomeninám této kosti nebo implantátu. Hybridní ploténka je pro své účely lépe tvarovaná. Její širší část je určena k umístění na horní část kosti vřetenní, zatímco užší konec se umisťuje na třetí kost záprstní.

Otvory v této titanové ploténce mají kónický tvar, stejně jako hlavička titanového samořezného šroubu. Komponenty tak do sebe dokonale zapadají. Tento systém umožňuje rovnoměrné rozložení sil v ploténce, a brání jejímu rozlomení.

Po ortopedickém zákroku klidový režim

Princip pankarpální artrodézy spočívá v odstranění nitrokloubních chrupavek, vložení kostního štěpu, a umístění hybridní uzamykatelné ploténky na horní stranu kosti vřetenní, zápěstní a záprstní. Dojde tak k pevnému kostnímu spojení kloubu a fixaci.

Pacient nesmí ještě několik týdnů po pankarpální artrodéze končetinu příliš zatěžovat, a z Horské veterinární kliniky proto odejde domů s dlahou. Tu mu ošetřující veterinární lékař odstraní nejdříve za měsíc. Deset až čtrnáct dnů po ortopedickém zákroku také musí dostávat antibiotika a léky na bolest.