Nemoci zubů u hlodavců a králíků

Nemoci zubů u hlodavců a králíků

Onemocnění zubů patří vůbec k nejčastějším zdravotním problémům u králíků nebo morčat, se kterými se chovatelé a veterinární lékaři mohou setkat. Proč tomu tak je a jestli se dá těmto potížím nějak předcházet si povíme v následujícím článku.

Dorůstající hlodáky

Chrup králíků a morčat se skládá z předních hlodáků a zadních stoliček. Společným znakem těchto zubů je fakt, že během života neustále dorůstají. K tomu, aby nedocházelo k přerůstání zubů je potřebné, aby se zuby o sebe neustále obrušovaly, což se normálně děje při rozmělňování potravy.

Pokud na sebe zuby správně nenasedají (dochází k tzv. malokluzi), nebo pokud králík či morče nedostává adekvátní dietu, může docházet k jejich přerůstání a u stoliček k tvorbě ostrých hran a špičatých výběžků. Tyto ostré výběžky pak narušují povrch jazyka a tváře, což způsobuje značnou bolestivost.

Majitel si většinou všimne, že jeho chlupatý kamarád nemá takovou chuť k jídlu a hubne. Později se může objevit také výtok z očí a v pokročilých případech i krvácení z tlamy. Nápadné jsou také boule, které se mohou tvořit v okolí čelisti – abscesy, tedy zánětlivé dutiny naplněné hnisavou tekutinou.

S návštěvou veterináře neotálejte

Pokud majitel zpozoruje podobné příznaky, měl by navštívit veterinárního lékaře, který provede úvodní vyšetření předních hlodáků. Zadní stoličky prohlédne otoskopem. K úplnému zhodnocení všech zubů je však ve většině případů rentgenové vyšetření k posouzení délky a tvaru kořenů.

Přerůstající zuby s ostrými výčnělky lze v anestezii zbrousit zubní frézkou. Povrch zubů se následně upraví tak, aby na sebe zuby správně nasedaly a mohly se samy opět obrušovat. V určitých případech vad skusu a onemocnění zubu je potřeba provést extrakci.

Ačkoli jsou zakrslá plemena králíků predisponovaná k vadám skusu a z nich pramenícím potížím, i majitel může výrazně ovlivnit zdraví zubů zvířete správně složenou dietou. Tato dieta by se měla co nejvíce blížit k divoce žijícím králíkům. Hlavní složkou by mělo být seno doplněné o zelené listy květin a zeleniny. Granule by vždy měly být pouze jako doplněk a nikdy by neměly představovat hlavní složku potravy. K obrušování předních hlodáků lze doporučit podávání větviček ovocných stromů. Suché rohlíky a chleba jsou naopak nevhodné. Mnoho zvířátek však potřebuje jednou za 4 – 6 týdnů navštívit svého veterináře, aby se jim o zbroušení hlodáků postaral profesionálně, a předešel tak komplikacím.