Péče o srst vaší kočky

Péče o srst vaší kočky

Kočky se dokáží o svoji srst postarat samy, přesto bychom jim měli občas pomoci. To platí zejména pro dlouhosrstá plemena. Jak na to?

Česání

  1. Opatrně ve směru srsti kočku vyčesávejte jemným hřebenem.
  2. Pro odstranění uvolněných chlupů můžete použít kartáč.
  3. Nakonec přetřete srst měkkou kůží nebo nějakým bavlněným hadříkem.

Koupání

Kočky se moc rády nekoupou. Pokud je to však nutné (například když má kočka znečištěnou srst nebo jde na výstavu), zvolte šampon určený pro kočky a do vaničky napusťte teplou vodu. Neměla by dosahovat výše, než deset centimetrů. Přizvěte někoho, kdo vám pomůže. Kočičku namáčejte směrem od krku k ocasu, poté vmasírujte šampon a následně opatrně oplachujte. Vysušte ji ručníkem nebo fénem, pokud ho je kočka ochotna tolerovat.

Doplňky stravy

Pokud používáte ke krmení kvalitní granulované krmivo, není třeba další vitamínové doplňky podávat – mohli byste kočičce způsobit předávkování některou z látek.

Obecně vzato však lze říct, že na kvalitu kůže a srsti má vliv celá řada vitamínů a stopových prvků. Především je to vitamín A, biotin, kyselina pantotenová, vitamín E, z prvků Zn, Cu, J, Mg, Se a další látky. Vhodné jsou rovněž přípravky s obsahem nenasycených mastných kyselin jako jsou pupalkový olej nebo rybí olej.

Zase ty chuchvalce!

Pokud nejdou chuchvalce rozčesat, je lepší je opatrně odstřihnout. V případě, že se uzlíky v srsti vaší kočičky tvoří častěji, měli byste navštívit svého veterináře. Může totiž jít o důsledek některého ze zdravotních problémů:

 Bolestivý proces v dutině ústní – péče o srst kočičku bolí.

 Kočička je obézní – na některá místa si nedosáhne.

 Kočička trpí celkovým onemocněním – ztrácí zájem o svoji hygienu.