Ohňostroje a zvířata – jak přežít

Ohňostroje a zvířata – jak přežít

Než jsme se nadáli, už tu zase máme období petard a ohňostrojů. Nedočkaví amatérští pyrotechnici svou show nacvičují již několik dnů před Silvestrem, a naše zvířata se tak už několikátý den vyděšeně choulí pod stolem, pohovkou, nebo na jiném místě, které jim připadá bezpečné.

Reakce zvířete na rány různého původu se liší podle jeho povahy, ale i předchozích zkušeností. Náš pejsek Raven se například ještě ve třech letech ohňostrojů nebál, ale pak přišel zlom. Od jistého okamžiku se roztřese vždy, když uslyší i vzdálené bouchání.

U každého jedince se může projevovat akutní stres trochu jinak, základní rysy však bývají stejné. Nezapomeňte také, že tato situace může vést k odmítání potravy či mírné nevrlosti až agresivitě, kterou však není třeba brát osobně – zvíře je skutečně pouze vyděšené.

Jaké jsou znaky stresu u psa?

  • vyplazený jazyk a rychlé dýchání
  • neklid
  • sklopené uši
  • slinění a třes
  • stažený ocas

Jaké jsou znaky stresu u kočky?

  • naježená srst
  • zvětšené panenky
  • vousky stažené dozadu
  • sklopené uši
  • napjaté svaly, strnulost
  • slinění a třes

Co s tím?

Podle zákona 206/2015 Sb. o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi může s pyrotechnickými výrobky zacházet osoba starší osmnácti a u kategorie F1 patnácti let. Za přestupek se považuje zacházení s pyrotechnikou pod vlivem návykových látek. Mimo tyto případy a rušení nočního klidu po 22. hodině však existuje málo právních prostředků, jak zajistit našim zvířátkům alespoň trochu klidu. 

Pokud nemáte možnost opustit město a ukrýt se někde na samotě, nezbývá vám, stejně jako nám a Ravenovi, pokusit se zvládnout strach z ohňostrojů svépomocí. Zde je několik tipů, jak na to.

1) Nepodporujte zvíře v jeho strachu

Čím více jsou pes či kočka vyděšení, tím více sledují reakce svého pána. Jestliže dáte svým chováním najevo, že nastala nezvyklá situace, zvíře se začne bát o to více. Výcvikoví specialisté doporučují, chovat se, jako by se vůbec nic nedělo. Pánův klid tak dodá klid také psovi či kočce.

2) Nechte svého mazlíčka, ať se ukryje tam, kde se cítí bezpečně

Jestliže se zvíře rozhodlo schovat na chodbě či pod postelí, nebraňte mu. Instinktivně si vybralo místo, kde se cítí nejvíce v bezpečí. Zajistěte pouze, aby se váš mazlíček nezranil. Raven se vždy pokouší zalézt pod noční stolek. V okamžiku, kdy zjistí, že se tam skutečně nevejde, volí úkryt číslo dvě – předsíň.

3) Nenechávejte psa v kritickou dobu běhat venku samotného

Vyděšenému psovi velí instinkty jasně – uteč! Doporučujeme v těchto dnech nenechávat zvířata bez dozoru nebo je pouštět na volném prostranství. Vyděšený pes je schopen povalit plot, zničit ohradu a zajistit si cestu na svobodu. Takto zmatený jedinec se ale může na útěku snadno zranit nebo skončit pod koly auta.

4) Nenuťte zvíře k pohybu venku

Každému pejskaři dělá starost, jak psa vyvenčit, když město připomíná válečnou zónu. Procházkou z donucení pouze zhoršíte stres, který zvíře prožívá. Strach sice může způsobit spontánní mikci, spíše se ale váš čtyřnohý přítel ani nevyprázdní. Raději vyčkejte, až se ohňostroje utiší a vždy mějte psa na vodítku.

4) Se zklidňujícími přípravky začněte včas

Na trhu je k dostání několik zklidňujících přípravků pro psy a kočky. Nejedná se o sedativa, která by uvedla zvíře do letargie. Zpravidla jsou to doplňky stravy na přírodní bázi, nemusíte se proto bát nežádoucích účinků. Tobolky Alavis Relax pro psy a kočky se doporučuje podávat s několikadenním předstihem před vznikem stresové situace a je určený k dlouhodobému užívání. Oproti tomu účinek žvýkacích pochoutek Alavis Calming nastupuje již do hodiny po podání, stejně jako u tabletek Calmex. K dostání na naší klinice je také sedativum Sileo Gel s okamžitým nástupem účinku, které je však určeno pouze pro psy.