Odstranění zubního kamene

Odstranění zubního kamene

Proč pravidelně odstraňovat zubní kámen?

V průběhu života zvířete se na zubech tvoří povlak, ze kterého usazováním vápníku ze slin vzniká zubní kámen. Zejména u malých plemen jej můžeme najít už v mladém věku – v prvním nebo druhém roce života, později se mu však nevyhne žádná psí ani kočičí rasa.

Infekce

Zubní kámen odtlačuje dásně od krčků zubů a umožňuje tak přístup infekce ke kořeni zubu a mezizubnímu prostoru. Vzniká tak zánět dásní, který snadno přechází v periodontální onemocnění. Výsledkem je bolestivé obnažení zubních krčků až ztráta zubů. Infekce proniká do kosti, v níž se postupně ztrácí kostní hmota a infekce přechází do krevního oběhu. Dlouhodobá infekce zatěžuje vnitřní orgány. Poškozuje zejména játra, ledviny a srdce. Výsledkem dlouhodobě zanedbané péče o chrup tak může být onemocnění srdce se všemi vážnými důsledky pro organismus vašeho psa nebo kočky.

Výsledek obrázku pro dog mouth gum infection

Život pod psa

Zhoršující se kvalita chrupu je doprovázena stále výraznějším zápachem z tlamy. Tento problém však není nic proti bolesti, kterou vaše zvířátko pociťuje. Není se proto čemu divit, má-li potíže s příjmem krmiva a je stále „vybíravější“. Stejně, jako když bolí zuby vás, i vašemu mazlíčkovi zkrátka kousání potravy způsobuje bolest.

Jak zuby ošetřujeme?

Zubní kámen odstraňujeme pomocí ultrazvuku, který je šetrnější než jiné typy ošetření a nenese s sebou nebezpečí poškození skloviny a dásně. Zákrok provádíme v anestezii (narkóze). Bez zklidnění by vašemu  zvířatku nebylo možné ošetřit chrup důkladně a provést případně další nezbytné úkony pro udržení zdraví dutiny ústní. Po zákroku podáváme antibiotika a léky proti bolesti. Pacienta vám předáme domů již probuzeného. Probereme společně způsoby, jak pokračovat v léčení zánětu dásní a jak pečovat o chrup vašeho zvířátka.

Správně prováděná domácí péče o chrup zpomalí opakovanou tvorbu zubního kamene, vede ke zlepšení kvality dásní a omezí rozvoj bakteriální infekce v dutině ústní.

Mýty o zubním kameni a jeho odstranění:

  • Mýtus č. 1: Odstraněním zubního kamene vypadnou zuby.

Opak je pravdou! Zuby se uvolňují proto, že při zánětu vzniklém v důsledku zubního kamene dochází ke ztrátě dásní, vstřebávání postižené kosti (čelisti) a ta již nedokáže zuby udržet.

  • Mýtus č. 2: Odstraněním zubního kamene se bude vytvářet nový zubní kámen rychleji.

Odstraněním zubního kamene a léčbou zánětu dásní lze zabránit vypadávání zubů a zlepšit kvalitu života zvířete. Správnou péčí o chrup se vznik nového zubního kamene naopak zpomalí.

 

Na toto ošetření je třeba se objednat předem na čísle +420 777 305 410, e-mailem na info@veterinatrutnov.cz nebo přes náš rezervační systém. Zvířátko prosím 12 hodin před zákrokem nekrmte.

 

Více o stomatologii na Horské veterinární klinice si můžete přečíst zde.