Odstranění zubního kamene
Proč pravidelně odstraňovat zubní kámen?
V průběhu života zvířete se na zubech tvoří povlak, ze kterého usazováním vápníku ze slin vzniká zubní kámen. Zejména u malých plemen jej můžeme najít už v mladém věku – v prvním nebo druhém roce života, později se mu však nevyhne žádná psí ani kočičí rasa.
Infekce
Zubní kámen odtlačuje dásně od krčků zubů a umožňuje tak přístup infekce ke kořeni zubu a mezizubnímu prostoru. Vzniká tak zánět dásní, který snadno přechází v periodontální onemocnění. Výsledkem je bolestivé obnažení zubních krčků až ztráta zubů. Infekce proniká do kosti, v níž se postupně ztrácí kostní hmota a infekce přechází do krevního oběhu. Dlouhodobá infekce zatěžuje vnitřní orgány. Poškozuje zejména játra, ledviny a srdce. Výsledkem dlouhodobě zanedbané péče o chrup tak může být onemocnění srdce se všemi vážnými důsledky pro organismus vašeho psa nebo kočky.
Život pod psa
Zhoršující se kvalita chrupu je doprovázena stále výraznějším zápachem z tlamy. Tento problém však není nic proti bolesti, kterou vaše zvířátko pociťuje. Není se proto čemu divit, má-li potíže s příjmem krmiva a je stále „vybíravější“. Stejně, jako když bolí zuby vás, i vašemu mazlíčkovi zkrátka kousání potravy způsobuje bolest.
Jak zuby ošetřujeme?
Zubní kámen odstraňujeme pomocí ultrazvuku, který je šetrnější než jiné typy ošetření a nenese s sebou nebezpečí poškození skloviny a dásně. Zákrok provádíme v anestezii (narkóze). Bez zklidnění by vašemu zvířatku nebylo možné ošetřit chrup důkladně a provést případně další nezbytné úkony pro udržení zdraví dutiny ústní. Po zákroku podáváme antibiotika a léky proti bolesti. Pacienta vám předáme domů již probuzeného. Probereme společně způsoby, jak pokračovat v léčení zánětu dásní a jak pečovat o chrup vašeho zvířátka.
Správně prováděná domácí péče o chrup zpomalí opakovanou tvorbu zubního kamene, vede ke zlepšení kvality dásní a omezí rozvoj bakteriální infekce v dutině ústní.
Mýty o zubním kameni a jeho odstranění:
- Mýtus č. 1: Odstraněním zubního kamene vypadnou zuby.
Opak je pravdou! Zuby se uvolňují proto, že při zánětu vzniklém v důsledku zubního kamene dochází ke ztrátě dásní, vstřebávání postižené kosti (čelisti) a ta již nedokáže zuby udržet.
- Mýtus č. 2: Odstraněním zubního kamene se bude vytvářet nový zubní kámen rychleji.
Odstraněním zubního kamene a léčbou zánětu dásní lze zabránit vypadávání zubů a zlepšit kvalitu života zvířete. Správnou péčí o chrup se vznik nového zubního kamene naopak zpomalí.
Na toto ošetření je třeba se objednat předem na čísle +420 777 305 410, e-mailem na info@veterinatrutnov.cz nebo přes náš rezervační systém. Zvířátko prosím 12 hodin před zákrokem nekrmte.
Více o stomatologii na Horské veterinární klinice si můžete přečíst zde.