Operace mléčné žlázy u feny – mastektomie

Operace mléčné žlázy u feny – mastektomie

Prvenství mezi nádory sice stále drží kožní novotvary, ale nádory mléčné žlázy jsou za nimi v těsném závěsu. U fen je téměř polovina těchto nádorů zhoubných a více než 50% navíc multipních (několik nádorů různé velikosti). O něco častěji než u jiných plemen se s nimi setkáváme u pudlů, kokršpanělů, teriérů a německých ovčáků. Ačkoli se typicky objevují kolem desátého roku života, v poslední době je pozorujeme už u fen starších 7 let.

Co se s tím dá dělat?

Když chemoterapie nepřináší výsledky

Řešit nádor mléčné žlázy lze úspěšně pouze chirurgicky, protože chemoterapie, ať již samostatně nebo jako doplněk v tomto případě nemá žádný účinek.

Chirurgických technik pro odstranění mléčné žlázy existuje celá řada a řídí se určitými pravidly. Podle nich bychom se měli rozhodnout, jaký postup zvolíme.

Lumpektomie nebo mastektomie?

Ve výjimečných případech můžeme provést lumpektomii, což je vyjmutí jednoho mléčného souboru s nádorem o velkosti do 1 cm na jediné mléčné žláze.

Mnohem častěji se však jedná o odstranění dvou a více nádorů o různých velikostech. Rozsah operačního zákroku je daný umístěním nádorů a s tím souvisícím mízním systémem, kterým často proudí uvolněné nádorové buňky ještě dlouho předtím, než postiženou tkáň odstraníme.

Odstranění více mléčných souborů společně na jedné straně se říká mastektomie a jedná se o poměrně náročný zákrok s velkou operační ránou. Jeho hlavní výhodou ovšem je, že se výrazně snižuje riziko vzniku dalšího nádoru. Pacient proto už nemusí podstupovat další operaci. Často se totiž stává, že pokud je feně vyjmut pouze jeden mléčný soubor, již po měsíci se objeví další, rychle rostoucí nádor hned na vedlejším mléčném souboru a pacient je podroben dalšímu chirurgickému zákroku.

Oboustranná mastektomie

Pokud jsou nádory přítomny na obou stranách, je nutné odstranit obě lišty. Tato operace je časově a technicky velmi náročná a provádí se pouze na některých pracovištích. Jedním z pracovišť provádějící oboustrannou mastektomii u fen je i Horská veterinární klinika.

Kastrace?

Pokud má fena vaječníky a dělohu, doporučuje se při této operaci provést také odstranění pohlavních orgánů, čímž lze snížit riziko dalšího výskytu nádorů mléčné žlázy, zánětu dělohy a falešné březosti.

Pooperační péče

Péče o fenu po operaci mléčné žlázy zahrnuje podávání antibiotik a léků na bolest. Pacient musí nepřetržitě nosit ochranný límec, aby si nemohl operační ránu lízat.

Prognóza

Jestliže je operace mléčné žlázy u feny provedena včas, je prognóza relativně dobrá, a to i v případě zhoubných nádorů.