Preventivní vyšetření trusu vašeho zvířátka

Preventivní vyšetření trusu vašeho zvířátka

Odčervujete preventivně?

Odčervujete svého čtyřnohého parťáka pravidelně několikrát za rok, protože je to jediný způsob, jak ochránit jeho i vaši rodinu před nevítanými parazity?

Dle aktuálních doporučení ESCCAP (European Scientific Counsel Companion Animal Parasites) provádíme u zvířátek, která žijí v bytě nebo domě, každoroční preventivní vyšetření trusu.

Preventivní vyšetření trusu

Proč rovnou neodčervit?

Má vůbec parazity? U zvířat, která žijí s lidmi, a neživí se syrovým masem, je nízká pravděpodobnost nákazy endoparazity (červy), preventivní podání tabletky proto často není nutné.

 

Je infekce nebezpečná pro člověka? U zvířat, která žijí s lidmi, potřebujeme vědět, jakým parazitem se nakazila. V některých případech se může jednat o nákazu přenosnou na člověka, a v jiných se může zvířátko znovu nakazit například z prostředí nebo od dalšího zvířete.

 

Cílená terapie! Různé druhy parazitů vyžadují různý léčebný postup. I v tomto bodě je pro nás informace, o jakého parazita se jedná, nesmírně cenná.

 

Tabletka není repelent! Odčervovací prostředek zvířátko nechrání před novou infekcí. Její působení trvá přibližně 24 hodin, a proto, pokud se infekční stadia parazitů vyskytují v prostředí, je šance na novou nákazu velmi vysoká.

 

Kompletní obraz: Kromě přítomnosti vajíček nebo vývojových stádií „červů“ ve vzorku trusu naši veterináři uvidí případné cysty jednobuněčných parazitů (Giardie), mohou zhodnotit celkovou formu stolice, nebo zkontrolovat, zda v ní není přítomná krev a jiné příměsi.

 

Jak na to?

Vzorek trusu

  • Vzorek musí být čerstvý (pokud to nejde jinak, uchovejte ho v chladničce; nesmí však být starší 24 hodin).
  • V čisté a suché uzavíratelné nádobě (zavařovací sklenička, plastový kelímek…)
  • K vyšetření postačí vzorek o velikosti lískového oříšku.

Jak probíhá vyšetření trusu

Na recepci od vás sestra vzorek trusu převezme, označí ho, a následně z něj připraví mikroskopické preparáty podle standardního postupu. Vy můžete odejít domů. Mikroskopický preparát vyhodnocují naši veterinární lékaři, a neobvyklé nálezy konfirmují s parazitology. Výsledek vyšetření vám zašleme v SMS zprávě.

Musím mít rezervovaný termín?

Vzorek můžete na naši kliniku doručit kdykoliv, doporučujeme však domluvit si termín telefonicky na +420 777 305 410, e-mailem na info@veterinatrutnov.cz nebo zde.