Torze: rozšíření a přetočení žaludku

Torze: rozšíření a přetočení žaludku

Nebezpečné akutní onemocnění často končící smrtí

Máte zdravého psa, který se rád dosyta nají a hned po jídle si chce hrát, běhat a řádit? Nenechte se obměkčit dobrou náladou a nedovolte mu alespoň hodinu po jídle žádný větší pohyb. Můžete mu tím zachránit život.

Jak se to může stát?

Váš čtyřnohý kamarád by měl totiž zůstat po nakrmení přibližně 1 hodinu v klidu, neběhat a hlavně neskákat, dokud se většina stravy nepřesune ze žaludku do střev. Při prudkém pohybu se jeho přeplněný a těžký žaludek otočí kolem své osy a stane se neprůchodným.

V žaludku se začne hromadit plyn, žaludek se začne zvětšovat a tlačit na okolní orgány. Důsledkem je ztížené a zrychlené dýchání, při přetočení dochází k zaškrcení cév v okolí žaludku, přestane do těchto míst proudit krev a postupně dochází k odumření tkáně.

Celkový zdravotní stav zvířete se pak velice rychle zhoršuje.

Jak onemocnění poznáte?

Vzniká náhle, zpravidla po nakrmení. Mezi typické projevy patří výrazné zvětšení břicha v oblasti za žebry, dávení nebo zvracení (pes zvrací, ale nic z něj nevychází), případně slinění, neklid, bolest břicha a zrychlené dýchání.

Často lze pozorovat také příznaky šoku: bledé sliznice, zrychlená srdeční činnost, bezvědomí.

Co se s tím dá dělat?

Žádný doktor Google ani soused tenhle problém nevyřeší. 

Je nutné rychle a bezodkladně vyhledat veterinárního lékaře.

Jedná se o velmi vážné onemocnění s velice rychlým průběhem. Bez lékařské pomoci (operace, kterou se vrátí žaludek do původní polohy) v případě přetočení žaludku dochází během několika hodin k úhynu! Zvětšení a torze (otočení) žaludku je velmi rychle probíhající onemocnění, které i přes včasné řešení končí ve 30 – 40% smrtí.

U kterých plemen jej můžeme očekávat?

Onemocnění postihuje především velká plemena psů – německá doga, bernardýn, irský setr, výmarský ohař, německý ovčák, ale může se objevit i u středních nebo malých plemen, například u mopse. Postihuje však více starší psy samčího pohlaví.

 

 

VČASNÉ ODHALENÍ PROBLÉMU A CHIRURGICKÝ ZÁKROK JE DŮLEŽITÝ PRO ÚSPĚŠNOU LÉČBU.

Na Horské veterinární klinice jsme vám připraveni pomoci. Čas hraje významnou roli. Kontaktujte nás na 777 305 410 ještě před příjezdem na naše pracoviště (veterinární klinika proti Penny Marketu v Trutnově).