Zánět dutiny ústní u hadů

Zánět dutiny ústní u hadů

Můj had přestal žrát

Máte doma užovku červenou, hroznýše královského nebo jiného hada a už nějakou dobu odmítá svou oblíbenou potravu? Na svoji kořist se vždy vrhnul a nyní ji nechává bez povšimnutí?

Příčinou může být stomatitida – zánět dutiny ústní

Kromě odmítání potravy by vás k veterináři měly přivést i některé z dalších příznaků:

  • častější otevírání tlamy
  • táhnoucí se sliny
  • zarudlá sliznice

Někdy si všimnete také častějšího syčení a neklidného chování. V pozdějším stádiu bývají hadi apatičtí a nejeví zájem o okolí. Zpozornět byste rozhodně měli, jestliže si spatříte u svého hada křeče, škubavé pohyby či stočení hlavy. Při neléčeném onemocnění dochází také k náhlému úhynu.

Jak tomu předejít?

Často jsou hlavním důvodem vypuknutí stomatitidy chyby v chovu, jako jsou stres zvířete, ale také poranění ústní sliznice nebo nedostatek některých vitamínů (vit. A a vit. C). V jejich důsledku se v tlamě přemnoží bakterie. Nejčastějšími původci stomatitidy plazů jsou Escherichia, Proteus a Pseudomonas.

Dá se to vyléčit?

V případě, že váš had přestal žrát nebo projevuje některé z výše uvedených příznaků, je návštěva veterináře samozřejmě nezbytná. Je však nutné přijít s hadem na prohlídku včas, aby bylo možné co nejdříve zahájit léčbu. V pozdějším stádiu onemocnění totiž dochází k otravě krve a k úhynu. V závažných případech je nutná hospitalizace hadího pacienta.