TPLO

TPLO

Tibial Plateu Leveling Osteotomy (TPLO) je v současné době celosvětově nejčastěji používaná operační technika pro řešení poškození předního zkříženého vazu v kolenním kloubu. Jejím principem je změna sklonu tibiálního plata (kloubní plochy holenní kosti), která způsobí neutralzaci sil působících v kolenním kloubu.

Tento moderní operační postup vyžaduje speciální vybavení – oscilační pilu, speciálně upravené pilové listy různých velkosti, nástroje a rovněž kovové dlahy, které jsou určeny pouze k tomuto účelu.

Na co se připravit, než pejsek podstoupí TPLO?

Vlastnímu zákroku předchází ortopedické vyšetření pacienta, RTG vyšetření a předoperační měření úhlu sklonu tibiálního plata. Po té vypočítáme potřebné údaje pro provedení operace a vybereme vhodnou velikost kovové ploténky.

Provedení TPLO trvá zhruba 90 minut až dvě hodiny. Operaci je možné provádět u psů všech velikostí, přičemž u malých a trpasličích plemen je zákrok technicky náročnější.

Pooperační péče spočívá v preventiním podávání antoibiotické clony a léků proti bolesti, a soustavné nošení plastového límce pacientem nejméně po dobu 10 dnů.