TPLO u psa

TPLO u psa

Tibial Plateu Leveling Osteotomy (TPLO) je v současné době celosvětově nejčastěji používaná operační technika pro řešení poškození předního zkříženého vazu v kolenním kloubu. Jejím principem je změna sklonu tibiálního plata (kloubní plochy holenní kosti), která způsobí neutralizaci sil působících v kolenním kloubu.

Tento moderní operační postup vyžaduje speciální vybavení – oscilační pilu, speciálně upravené pilové listy různých velkosti, nástroje a rovněž kovové dlahy, které jsou určeny pouze k tomuto účelu.

Na co se připravit, než pejsek podstoupí TPLO?

Vlastnímu zákroku předchází ortopedické vyšetření pacienta, RTG vyšetření a předoperační měření úhlu sklonu tibiálního plata. Po té vypočítáme potřebné údaje pro provedení operace a vybereme vhodnou velikost kovové ploténky.

Provedení TPLO trvá zhruba 90 minut až dvě hodiny. Operaci je možné provádět u psů všech velikostí, přičemž u malých a trpasličích plemen je zákrok technicky náročnější.

Pooperační péče spočívá v preventiním podávání antoibiotické clony a léků proti bolesti, a soustavné nošení plastového límce pacientem nejméně po dobu 10 dnů.

Rekonvalescence po TPLO

I když se může zdát, že pejsek už na celou operaci zapomněl a nejraději by se rozběhl po lese, neměli byste mu to povolit. Plná zátěž operované končetiny se doporučuje po uplynutí dvou měsíců.

 

Prognóza po TPLO

Drtivá většina psů se díky TPLO vrátí k aktivnímu způsobu života, protože se zbaví bolesti v kloubu. U psů s poškozeným předním zkříženým vazem, kteří podstoupili operaci TPLO, lze také očekávat pomalejší postup rozvoje artritidy než u těch bez tohoto zákroku.