Jak u nás funguje veterinární pohotovost?
Svátky jsou bohužel často dobou úrazů, otrav a dalších nehod postihujících naše mazlíčky. Nejen pro nadcházející dny by bylo dobré si připomenout, jak to vlastně s pohotovostní službou je.
Pohotovostní služba o Vánocích a na Silvestra
24. 12. 2017 | jen pohotovost |
25. 12. 2017 | jen pohotovost |
26. 12. 2017 | jen pohotovost |
27. 12. 2017 | 8:00 – 19:00 ordinační hodiny, dále pohotovost |
28. 12. 2017 | 8:00 – 19:00 ordinační hodiny, dále pohotovost |
29. 12. 2017 | 8:00 – 19:00 ordinační hodiny, dále pohotovost |
30. 12. 2017 | 8:00 – 12:00 ordinační hodiny, dále pohotovost |
31. 12. 2017 | 9:00 – 11:00 ordinační hodiny, dále pohotovost |
1. 1. 2018 | jen pohotovost |
Jak využít veterinární pohotovost
Mimo pracovní dobu je vám v naléhavých případech k dispozici naše pohotovostní služba na telefonním čísle 777 305 410. Lékař není na klinice přítomen 24 hodin denně, a je proto nutné nejprve nám zavolat.
Kvalitní přístrojové vybavení nám umožňuje provádět i vysoce specializované a náročné zákroky jako např. stabilizaci vážně zraněných zvířecích pacientů, ošetření zlomenin, páteře, léčbu otrav nebo přetočení žaludku.
Kolik peněz si mám vzít s sebou?
Pohotovostní ošetření se liší od toho běžného pohotovostním příplatkem, s nímž se setkáváme snad v každém odvětví služeb. Celkem tedy počítejte s cenou za ošetření, pohotovostním příplatkem a v případě nutnosti poplatkem za hospitalizaci zvířátka.
Kdy volat pohotovost?
Situací, které mohou nastat, je nespočetně mnoho. Nemůžeme zde proto uvést kompletní seznam – často je tak nutné spolehnout se na selský rozum. Pokud se vám zvířátko „nezdá“ a domníváte-li se, že by mohlo být v ohrožení života, je vždy lepší neztrácet čas googlováním, zavolat na naši pohotovostní linku +420 777 305 410 a dohodnout se na dalším postupu s lékařem.
- Autoúraz, pád z výšky: Návštěvu veterinární kliniky neodkládejte. Viditelná zranění a krvácení je možné sice překrýt obvazem, ale vnitřní krvácení a poranění nejsou zpočátku navenek patrná. S postupujícím časem se často začnou zhoršovat základní životní funkce – tato zranění mohou ohrozit život vašeho zvířátka.
- Kousná zranění: Často bývají viditelné jen malé kousné rány na kůži. Ty ale ve skutečnosti mohou zasahovat do hloubky a způsobovat poranění hrudníku, plic, břicha, střev, jícnu, průdušnice nebo velkých cév. Rány je třeba důkladně vyšetřit na veterinárním pracovišti.
- Zlomeniny: Zlomeniny, bezvládně visící nebo abnormálně pohyblivé části končetin je třeba řešit neodkladně, zvláště, když je vidět část zlomené kosti přes kůži.
- Bolest břicha: Má-li váš pes abnormálně nafouknuté břicho, sliní, případně zvrací naprázdno, hrbí se a není ochoten se pohybovat, může se jednat o přetočení žaludku. Čas rozhoduje o přežití pacienta – tento problém nesnese odkladu. Další příčiny bolesti břicha, jako zažívací potíže, pozření jedu nebo cizího tělesa, neprůchodnost střev, příp. orgánové postižení nebo ucpání močových cest u koček, také zasluhují vyšetření veterinářem, neboť některé z nich mohou vést k úmrtí zvířete.
- Krvácivé stavy: Jestliže vaše zvíře krvácí, přiložte na ránu tlakový obvaz a zavolejte na naši pohotovostní linku. Může se jednat o vážné zranění, jehož ošetření nesnese odklad.
- Otravy: Otravy jsou často způsobeny pozřením jedu proti škůdcům, čokolády, chemikálií, u koček aplikací antiparazitárního přípravku určenému jen pro psy nebo podáním nevhodných léků. Otravy jsou často doprovázeny křečemi, sliněním, vrávoravou chůzí, zvracením, průjmem a příměsí krve ve stolici, moči, příp. v dutině ústní. Čím dříve nás v tomto případě kontaktujete, tím lépe.
- Akutní obrna končetin: Dojde-li k úplné obrně končetin, táhne je zvíře bezvládně za sebou nebo není schopno pohybu. Tento jev může být způsoben vyhřezutím meziobratlové ploténky nebo poraněním míchy – je třeba co nejdříve vyhledat odbornou pomoc.
- Dýchací potíže: Vaše zvířátko obtížně dýchá, nechce se pohybovat, kašle nebo se dáví. Ať už se jedná o srdeční selhání nebo plicní potíže, tento stav ohrožuje jeho život.
- Epileptické záchvaty: Při epileptickém záchvatu leží zvíře na boku a nekontrolovaně se třese po celém těle. Příčinou takového záchvatu může být i otrava, srdeční selhání nebo změna na mozku. Pokud přicházejí záchvaty opakovaně, jsou dlouhé a zdravotní stav se zhoršuje, je nutné vyhledat naši pomoc.
Co opravdu není případ pro veterinární pohotovostní službu
- zkracování drápků
- očkování, odčervení
- zjišťování březosti
- mňoukání/štěkání
- výživové poradenství
- odblešení
Považujete-li jakýkoliv stav vašeho zvířátka za závažný, je lépe kontaktovat telefonicky naši pohotovostní službu a sdělit jí informace o potížích. Zároveň se také můžeme připravit na případný akutní chirurgický zásah nebo provedení kroků k záchraně čtyřnohého kamaráda.