Strašák chovatelů: krev ve stolici psa

Strašák chovatelů: krev ve stolici psa

Přítomnost krve ve stolici je problém, který často působí velmi dramaticky a vyskytuje se u psů jakéhokoli stáří. Krev se v trusu psa se objevuje z různých příčin a může být také příznakem jiného onemocnění. Pacienta je proto nezbytně nutné důkladně vyšetřit a odhalit důvod, ze kterého ke krvácení dochází.

Čeho je dobré si všímat?

  • Barva krve. Jasná krev zpravidla značí krvácení v oblasti tlustého střeva.
  • Přítomnost hlenu. Hlen prostoupený krví pochází rovněž z úseku tlustého střeva.

Jak moc je to vážné?

Pokud se krev objevuje ve větším množství a/nebo v každé stolici, návštěvu veterinární kliniky neodkládejte. Pes sice nutně nemusí být v ohrožení života, ale tento problém nelze zanedbat. Krvácení může mít různé příčiny, včetně těch vážných, a bez důkladného vyšetření je odhalit nelze.

Co můžete udělat před návštěvou veterináře?

Je dobré vědět, co pes žral poslední dva dny. Zkuste si vzpomenout, zda dostal nějaký pamlsek, na který není zvyklý, nebo jestli něco ukořistil při procházce. Současně se hodí mít přehled o tom, kolikrát byl pes na stolici za posledních 24 hodin a jak přesně trus vypadal. Pejska 24 hodin před vyšetřením nekrmte, zajistěte mu však přístup k dostatku čerstvé vody.

Co rozhodně nedělat?

Vyhněte se domácímu podávání různých léků bez porady s veterinářem. I zde platí, že co pomůže vám, vašemu zvířeti může ublížit, a bez patřičného vyšetření nelze stanovit správnou a účinnou léčbu. U stejného zvířete navíc tytéž příznaky mohou být pokaždé jiného původu. Čekání, zda se stav po domácí léčbě nezlepší, může pejskovi zadělat na pořádné potíže.