Ušní polypy u koček

Ušní polypy u koček

Záněty uší u koček

Záněty zevního zvukovodu trápí zejména koťata. Nejčastěji je viníkem ušní roztoč Otodectes cynotis, někdy ale také různé druhy bakterií. U dospělých koček bývá jednou z příčin polyp.

Polypy u koček mohou prorůstat i do nosohltanu

Polypy jsou nezhoubné útvary prorůstající ze středního ucha do zevního zvukovodu nebo z Eustachovy trubice do nosohltanu. Můžeme si je představit také jako výchlipku sliznice. Dosud se nepodařilo zjistit, proč tyto polypy vznikají. Předpokládá se, že za to může určitá zánětlivá reakce.

Rýma nebo zánět středního ucha

Polyp prorůstající do nosohltanu způsobuje neprůchodnost v zadní části dutiny ústní. Výsledkem je zánět nosní dutiny, a u kočičky můžete pozorovat vodnatý až hnisavý výtok z nosu. V uchu polypy způsobují zánět středního ucha. Protože často prorůstají až do zevního zvukovodu, vzniká zánět i v této oblasti.

Struktura ucha kočky.

Má moje kočka polypy?

Polypy se sice obvykle trápí kočičky do čtyř let, objevit se ale mohou v každém věku. Majitelé většinou pozorují ztížené dýchání, frkání, a výtok z nosu. Má-li kočka polypy v uchu, typickým projevem je třepání hlavou, její náklon, nebo dokonce poruchy rovnováhy a potíže s chůzí. Všimnout si můžete také pokleslého očního víčka nebo výhřez tzv. třetího víčka. Z ouška může vytékat různě zbarvený, zapáchající výtok.

Co s ní bude veterinář dělat?

Při podezření na polypy veterinář vyšetří uši vaší kočičky otoskopem, případně provede endoskopické vyšetření nosohltanu a dutiny ústní. V některých případech je nutné provést také RTG vyšetření hlavy nebo CT.

Jak se zbavit polypů?

Léčba polypů spočívá v jejich chirurgickém odstranění. V případě ušních polypů je nutná osteotomie tympanické dutiny, protože odtud polypy prorůstají do zevního zvukovodu. Jde o složitější zákrok, při kterém se odstraní veškerá tkáň polypu a vyčistí se celá tympanická dutina. Kočičce je nutné ještě nejméně dva týdny podávat antibiotika.