Zubní kámen trápí i pejsky

Zubní kámen trápí i pejsky

Tvorba zubního kamene ovlivňuje nejen lidský život, ale i život našich domácích mazlíčků. Společně se zánětem dásní představuje jeden z nejčastějších zdravotních problémů u psů. Patří-li váš mazlíček mezi malá nebo trpasličí plemena, může se u něj zubní kámen objevit už během prvního roku života.

Vše začíná zubním plakem

Zubní plak není viditelný pouhým okem. Tento povlak na povrchu zubů vzniká ze směsi bakterií, slin a zbytků potravy. Dá se však odstranit pravidelným čištěním zubů. Do zubního plaku se postupně ukládá vápník obsažený ve slinách, a dochází k jeho mineralizaci.

Zubní plak

Mineralizací zubního plaku vzniká tvrdý zubní kámen charakteristické nahnědlé barvy. Nejdříve si ho můžete všimnout na třenových zubech, stoličkách a špičácích, později postihuje všechny zuby. Běžným čištěním se vám zubní kámen odstranit nepodaří, pomůže však ošetření zubním ultrazvukem u veterináře.

Zubní kámen

Zdravé zoubky = šťastnější pes

Zubní kámen neznamená jen kosmetický problém. Jak jste se mohli dozvědět už v úvodu článku, vše začíná zubním plakem, který je jakousi živnou půdou pro ústní bakterie. Jejich množení pokračuje také v pozdějších stadiích zubních potíží. A jsou to právě ony, kdo může za zápach z tlamičky, a současně se podílí na vzniku bolestivého zánětu dásní. Pejsek s paradentózou pak obvykle začne odmítat krmivo, a postupně mu začnou zuby vypadávat. Problém je ale mnohem větší. Kromě toho, že jsou přítomnost zubního kamene a zánět dásní velmi bolestivé, také vedou k infekci dalších orgánů – obvykle jater a ledvin. Časté je bohužel také poškození srdečních chlopní.

Jak můžete o zuby vašeho pejska pečovat?

 Pravidelné a pečlivé čištění zubů (odstraňuje zubní plak a zabraňuje jeho hromadění).

 

 Tyčinky nebo pochoutky určené k zubní hygieně.

 

 Granule určené pro správnou hygienu dutiny ústní a zubů (významně snižují tvorbu zubního plaku).

 

Preventivní vyšetření u veterinárního lékaře alespoň 1x ročně.