Ze samečka samičkou: zadržená snůška u leguána zeleného

Ze samečka samičkou: zadržená snůška u leguána zeleného

V přírodních podmínkách znamená jaro pro plazy jediné – postarat se o své budoucí potomstvo. Kladení vajec se řídí řadou faktorů, mezi které patří také vzdušná vlhkost, teplota nebo délka světelné periody. Nedokonalé podmínky v teráriu, stejně jako nevyvážená výživa, tak mohou způsobit komplikace, které by se v přírodě nejspíše nevyskytlyse však tak V domácích podmínkách však může dojít k různým komplikacím, které jsou často spojeny s některými nedostatky v odchovu v zajetí. Příčiny mohou být např. příliš velká vajíčka nebo úzké porodní cesty, kdy nelze vajíčka vypudit. Mnohem častěji je však důvodem nějaká nerovnováha v prostředí terária (nízká vlhkost, teplota, délka světelné periody apod.), nevyvážená výživa spojená s hladinou vápníku.

Mladí samci leguána zeleného se zvětšeným břichem

Na naši kliniku během krátké doby přišli dva leguáni se stejným problémem: Dle majitelů tito samci, ač v dobré kondici, už nejméně dva až tři týdny nepřijímají potravu a mají zvětšené břicho.

Klinické vyšetření a RTG ukázaly, že se jedná o pěkné samičky. V dutině tělní měla každá z nich více než 30 zadržených vajíček o velikosti téměř 2 cm!

Více než 30 zadržených vajíček o velikosti téměř 2 cm

Vzhledem k tomu, že vajíčka byla bez obalu, jednalo se o tzv. preovulační retenci. Znamená to, že k zadržení vajíček dojde už ve vejcovodu, a jejich vývoj je zastaven.

Obě samice byly chovány samostatně, bez možnosti páření se samcem. K normálnímu vypuzení vajíček tedy nemohlo dojít. Přistoupili jsme proto k chirurgickému zákroku s vyjmutím vaječníků a vejcovodů (ovarisalpingektomie). Jde sice o technicky náročnější zákrok, zajistí však, že se potíže se zadrženými vejci nebudou opakovat.

Leguánky se po zákroku bez komplikací zotavily a těší se dobré kondici.