Vaše zvířátko po operačním zákroku

Vaše zvířátko po operačním zákroku

Návrat po operaci domů

Vaše zvířátko má operaci úspěšně za sebou. Co vás čeká, až si pacienta přivezete domů?

Na klinice jsme vám předali zvíře plně probuzené z anestezie. Kromě léků a ochranného límce vám předáme také informace, jak o pacienta doma pečovat. Opatření, která je třeba dodržovat během pooperační péče, se mohou lišit podle toho, jaký zákrok zvířátko podstoupilo.

Co ale platí za všech okolností?

  • Omezte volný pohyb vašeho zvířátka alespoň prvních 24 hodin po operaci. Stejně jako člověk, i zvířecí pacient potřebuje operaci klid. Po ortopedických operacích je potřeba pohyb omezit na delší dobu.
  • V následujících dnech rozhodně nepodnikejte s pejskem žádné túry, v období rekonvalescence postačí pouze krátké procházky.
  • I když to u temperamentních zvířátek může být náročné, pro úspěšné zahojení rány dbejte na to, aby se zvíře až do vyjmutí stehů fyzicky nenamáhalo.
  • Za všech okolností zvířátku ponechávejte nasazený ochranný límec, a to i při krmení nebo spaní. Předejdete tak zanesení infekce do rány, případně jejímu poškození.
  • Zvířátko může být po operaci podráždéné. Operační rána jakékoli velikosti je navíc velice citlivá. Doporučujeme proto omezit na nějakou dobu kontakt zvířátka s dětmi, případně je důkladně poučit a nenechávat je se zvířetem samotné.
  • Pelíšek či lůžko pro zvířecího pacienta by mělo být suché, teplé a pohodlné, mimo průvan nebo extrémní teploty. Zkrátka příjemné.

Tlumení bolesti

Na našem pracovišti jsou již během operace pacientovi poskytnuty léky tlumící bolest. Snažíme se přistupovat k tlumení bolesti zodpovědně, ale přesto s rozumem. V případě potřeby vám mohou být vydány léky na tlumení bolesti i s sebou domů.

Dieta po operaci

Pacient po operaci obdrží speciální dietní krmivo vhodné po operaci i pro zdárný průběh rekonvalescence. Nemocné pacienty je lépe krmit častěji malými porcemi stravy. Chuť k jídlu se může vrátit až za několik dnů po zákroku. Zajistěte svému zvířátku volný přístup k vodě.

Ochranný plastový límec

Vaše zvířátko také dostane plastový  límec, který zabrání, aby si lízáním do rány zaneslo infekci (v dutině ústní je mnoho mikrobů, které mohou vyvolat v ráně infekci a tím i komplikace v hojení). Límec slouží k 24 hodinové ochraně rány. Váš mazlíček si s ním dokáže jíst, pít, spát i hrát si. Nikdy mu ho nesundávejte. Nepředstavuje pro zvíře žádné výrazné omezení.

Ochranný límec významně snižuje riziko výskytu nežádoucích komplikací v pooperačním období !

Tvrzení, že si zvíře ránu vylíže a tím se uzdraví, je MÝTUS a vede ke komplikacím v procesu hojení!!!

Lízáním rány si zvířátka nejčastěji poškodí stehy, dojde rozevření rány, načež je nutné ji v další narkóze opravit. Případně si do rány zvíře lízáním „jen“ zanese infekci, rána hnisá a tuto infekci je opět nutno léčit antibiotiky.

Kontrolní vyšetření a konzultace po operačním zákroku

Po propuštění zvířátka do domácí péče se na nás můžete kdykoli obrátit. Zastavte se přímo na klinice anebo nás kontaktujte na tel. +420 777 305 410 anebo e-mailem na info@veterinatrutnov.cz.

Kontrola a vyjmutí stehů obvykle následuje 8 -14 dnů po provedení operačního zákroku. Pokud ale máte pochybnosti o správném hojení rány, zastavte se raději ihned.