Moje kočka má blechy
I když vaše kočka žije pouze v bytě, může nepříjemné cizopasníky chytit. Jak je to možné? K nákaze stačí i jediná blecha přinesená na oděvu. Blechy můžete přinést z návštěvy zablešené domácnosti, ale i z procházky, na níž si sednete na zem poblíž zablešeného místa. Samozřejmě nejsnazší způsob nákazy představuje přímý kontakt zvířete s dalším, zablešeným, jedincem.
Jak poznáte, že má vaše kočka blechy?
Takové bleší kousnutí je poměrně svědivá záležitost. Kočička si proto bude zprvu o něco více olizovat srst. Můžete také pozorovat, že neklidná. Ruku v ruce s ektoparazity většinou jde také zvýšená tvorba lupů a trhavé pohyby kůže na hřbetě.
Rozhrnete-li srst nad kořenem ocasu nebo na krku, můžete objevit blechy nebo alespoň bleší trus, který vypadá jako malé černé tečky, které se po kontaktu s vodou barví do červena.
V pozdějším stádiu zablešení si všimnete strupů na hlavě a krku až ztráty srsti na břiše a rozkousaného ocasu.
Výrazná dlouhodobá svědivost výrazně snižuje kvalitu života kočky.
Jak na blechy?
Kočky jsou značně citlivé na zvolené chemické ošetření. Vyhledejte proto veterinárního lékaře, který vám doporučí nejvhodnější postup léčby. K terapii lze použít celou řadu účinných preparátů proti ektoparazitům v různých formách, např. tablety, pipety nebo zásyp. V závažných případech je nutná i celková léčba poškozené kůže.
Léčbu je nutné spojit také s důkladným odblešením pelíšku nebo místa, na kterém kočka nejčastěji spává, společně s cestovní přepravkou. Pokud to lze, pelech vyperte na 90 °C a následně ošetřete preparátem proti blechám vhodným pro kočky a celý postup několikrát opakujte.
Můžu mít blechy v bytě a můžou jít na člověka?
Pokud má vaše kočka blechy a žije s vámi v bytě, pak se v něm téměř se 100% jistotou vyskytují i mimo zvíře. Jedna blecha je totiž schopna naklást až 200 vajíček za měsíc. Z něj se za pouhé 3 – 4 týdny líhnou larvy, které se neživí krví. Žijí v kobercích, pelíšcích, na polštářích a dekách a požírají malinké částečky organického materiálu, který se v nich vyskytuje.
Následné stadium – kukly – trpělivě čekají na vhodném místě na své kočičí nebo lidské taxi. V okamžiku, kdy cítí přicházet člověka nebo zvíře, se rychle přemění v dospělou blechu a využijí příležitosti.
Vývoj blech se může také o něco zpozdit, a proto se lze nakazit blechami i půl roku poté, co se na zablešeném místě žádné zvíře nevyskytovalo. Dospělci dokáží přežít bez větších obtíží až 2 roky.
A o jaký druh blechy se nejčastěji jedná? Je to blecha kočičí, ale může to být i blecha psí. Pan Kemr jednou říkal „to jsou blechy psí a ty na člověka nejdou“, ale buďte klidní: při troše štěstí na vás půjdou brzo také bez ohledu na druh!