Nový spolubydlící: zakrslý králík
Čím si vás zakrslý králík získá a co mít před jeho pořízením na paměti?
Možná zvažujete pořízení ušatého kamaráda dětem, které naléhají, možná jen hledáte někoho, kdo zaplní prázdnotu ve vašem bytě. Ještě než začnete připravovat klec a pamlsky, přečtěte si, co chov zakrslého králíka obnáší a před čím se mít na pozoru.
Vždy dobře naladěný kamarád
Zakrslý králík je tvor společenský. I proto se vyplatí věnovat mu dostatek pozornosti od prvního dne. Získáte tak na mnoho let skvělého kamaráda, který bude vyhledávat vaši společnost. Bude vděčný za pohlazení a bude vás provázet po bytě jako štěňátko. Žije převážně denním životem a na rozdíl od psa nebo papouška se neprojevuje hlasitými zvuky, což z něj dělá ideální zvířátko do bytu.
… ale nikoliv, vyrůstá-li bez pozornosti svého páníčka
Tráví-li králík dlouhé dny sám v kleci bez pozornosti „svého člověka“, stane se z něj asociální jedinec plný strachu a bez radosti z kontaktu s páníčkem. Takové zvířátko pak může být obtížné dokonce i chytit a umístit zpět do klece. Obvyklými projevy nudy a snahy upoutat pozornost bývá také lomcování mříží či hrabání. Protože osamělé hodiny králík často prospí, mohou se majitelé těšit na probdělé noční hodiny, v nichž se králík pokouší vybít přebytečnou energii.
Čistotný mazlíček do bytu
Zakrslý králík je čistotné zvíře. A to natolik, že dokonce pohrdne kočičím, resp. králičím záchodkem, pokud jej nepovažuje za dostatečně čistý, a potřebu vykoná vedle něj. I v kleci si vymezí prostor, kam se bude chodit vyprazdňovat.
… alespoň většinou
I mezi čistotnými králíčky můžete narazit na jedince, kteří se vymykají obecné představě. Za nepořádností takového jedince může stát zanedbaná výchova, ale i vrozené vlastnosti. Chování původně čistotného králíčka se může, ale nemusí, změnit v pubertě (tj. zhruba ve věku 6 měsíců). V této době si také mohou sameček i samička začít značkovat byt močí i trusem.
Časově nenáročné zvířátko?
Se zakrslým králíkem není nutné chodit na „cvičák“, několikahodinové procházky, a nebude vyžadovat ani opakované házení balonku. Případné nedokonalosti ve výchově nemusí mít natolik výrazné důsledky, jako u psa.
I králíček potřebuje váš čas!
Než si však pořídíte zakrslého králíčka, zvažte, kolik času jste mu schopni věnovat. Bude vás totiž potřebovat i poté, co opadne původní nadšení rodiny z malého chlupáčka. Ponechat zvířátko celý den osamocené v kleci a pak mu věnovat hodinu kontaktu je zcela nedostatečné. Zakrslý králík samotou velice trpí, neboť se jedná o společenské zvíře. Pokud víte, že bude muset být doma často sám, pořiďte mu co nejdříve králičího parťáka. Každý den vám určitou dobu zabere i ta nejnutnější péče – krmení, výměna vody, sena a případně podestýlky. Nedostatečná pozornost ze strany majitele a nuda mohou vést ke vzniku nejrůznějších poruch chování a v neposlední řadě také zdravotních potíží králíčka.
Králík konzervatista
Co na jedné straně působí jako výhoda, v praktickém životě může působit komplikace. Králíček si sice dokáže osvojit některé vaše rituály, například vás bude nadšeně vítat, když přijdete z práce, ale ne každý se dokáže přizpůsobit změnám. Takové novinky, jako návštěva, nový spolubydlící, změna prostředí, pak zvířátku působí výrazný stres. Ten může vést ke změně chování, ale i zdravotního stavu králíčka. Je proto důležité mu poskytnout dostatek času, aby se se změnami srovnal.
Každý králík je originální osobnost se svými světlými i stinnými stránkami a je nezbytné k němu tak přistupovat. Jisté však je, že za čas, který mu věnujete, získáte parťáka do nepohody, který se vždy bude radovat z vaší přítomnosti.