Jak na klíšťata, blechy a komáry?

Jak na klíšťata, blechy a komáry?

Sezóna šestinohých záškodníků je v plném proudu. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ed/Dermacentor_marginatus%2C_male.JPGI my, lidé, se chráníme při procházkách přírodou repelenty – strašáci jménem klíšťová encefalitida a lymská borelióza jsou natolik silnými argumenty, že si málokdo dovolí riskovat. Zvířata je nutné chránit úplně stejně, a to nejen před krevsajícím hmyzem a roztoči, ale zejména před nemocemi, které členovci přenášejí.

Který typ antiparazitik pro vaše zvířátko jste si oblíbili vy?

V nabídce antiparazitárních přípravků může být těžké se vyznat. Připravili jsme pro vás alespoň základní přehled nejoblíbenějších typů přípravků proti blechám, klíšťatům, ale i dalším ektoparazitům.

Spot-on neboli pipetka

„Kapičky za krk“ představují velmi oblíbený způsob, jak mazlíčka ochránit před nechtěnými společníky. Některé druhy mají poměrně zajímavé spektrum účinku, odrazující ale bývá často vyšší cena oproti době působení. Mnozí chovatelé pak zapomínají na pravidelnou aplikaci spot onu.

Výsledek obrázku pro positive smileZvíře nemusí nic nosit na krku a antiparazitikum nevydává žádný zápach. Aplikace je snadná a některé druhy dokonce chrání před infekcí červy.

 

 

Výsledek obrázku pro negative smileyDoba účinku je v poměru k ceně poměrně krátká. Zvíře se nějakou dobu po aplikaci nesmí koupat. Ne všechny přípravky mají repelentní účinek.

 

Obojky

Snad každý chovatel psů a koček zná tento klasický způsob ochrany proti blechám a klíšťatům. I u antiparazitárního obojku je však nutná jeho správná, a zejména včasná aplikace a výběr vhodného typu. Poměrně široké spektrum účinku těchto přípravků dělá z obojků oblíbené společníky na cesty.

 

Výsledek obrázku pro positive smileOproti jiným přípravkům se obojky vyznačují relativně delší dobou účinku v poměru k ceně. Pokud zjistíte, že tento způsob ochrany před parazity není vyhovující, stačí obojek jednoduše sejmout. A navíc, působí také repelentním – odpuzujícím způsobem.

 

Výsledek obrázku pro negative smileyNěkteré obojky proti blechám a klíšťatům se proslavily nepříjemným zápachem. Při zamaštění se účinná látka může přestat uvolňovat a je tak nutné obojek očistit. Zvíře si ho může sundat a v místě obojku lze někdy pozorovat olámanou srst.

Tablety

Tabletky představují relativně nový hit v boji proti blechám a klíšťatům. V dřívějších letech pro svůj vysoký účinek zpříjemňovaly život zejména alergikům na bleší kousnutí. V současnosti se ale dostávají do čím dál větší obliby i jako prostředek ochrany před klíšťaty a dalšími parazity.

Výsledek obrázku pro positive smileVelmi spolehlivý účinek s jednoduchou aplikací, po níž se zvíře může ihned koupat.

 

 

Výsledek obrázku pro negative smileyMajitele zvířete může odradit vyšší cena s ohledem na dobu působení, menší spektrum parazitů, před kterými přípravek chrání, a absence repelentního účinku.

 

Spreje

Ačkoli se mohou spreje s repelentním účinkem jevit díky nízké ceně jako ideální řešení, k dlouhodobé ochraně proti parazitům jsou zcela nevhodné. Pro jednorázové odblešení či odvšivení zvířete jsou přípravky ve spreji k nezaplacení, dlouhodobá aplikace však může zanechat na kůži i srsti zvířete nežádoucí následky.

Výsledek obrázku pro positive smileSpreje proti parazitům rozhodně patří k levnějším přípravkům.

 

 

Výsledek obrázku pro negative smileyNejsou určené k dlouhodobému podávání. Aby chovatel zajistil zvířeti stálou ochranu před parazity, musel by sprej aplikovat nejméně jednou za týden. Jeho účinek po řadě hodin vyprchá a po koupeli mizí úplně.

 

Esenciální oleje

V dnešní době se stále více prosazuje trend „bio“ a „eko“ výrobků a také „diy“ získává na oblibě. Esenciální oleje krásně voní a jsou přírodního původu. Přesto však je nutné mít na paměti, že se jedná o ryze chemické látky, převážně terpeny.

Výsledek obrázku pro positive smileHezky voní, působí dojmem ekologického a šetrného řešení.

 

 

 

Výsledek obrázku pro negative smileyEsenciální oleje použité v natolik vysoké dávce, že dokáží odpuzovat klíšťata a komáry, mohou způsobit zvířeti silnou alergickou reakci či otravu. Nejedná se o klinicky testovaný přípravek, a tudíž nelze zaručit účinek. Některé esenciální oleje mohou mít určitý vliv na některé skupiny parazitů, ale nejedná se o spolehlivý, ani bezpečný způsob ochrany.

Jaké jsou hlavní zásady použití přípravků proti blechám a klíšťatům?

Výsledek obrázku pro sandflyZvážit, proti jakým parazitům potřebuje vaše zvířátko být chráněno. Některé druhy parazitů se vyskytují ve střední Evropě, před dalšími byste se měli mít na pozoru při cestách ke Středozemnímu moři. Navštěvujete často místa s vysokým výskytem komárů či muchniček? Zvažte, zda by si váš pes či kočka nezasloužili být chráněni i před nimi. Antiparazitární přípravky se liší ve spektru parazitů, proti kterým účinkují, a proto je nutné vybírat pečlivě.

Respektovat dobu účinku uvedenou výrobcem. Antiparazitární přípravky jsou testované za přesně definovaných podmínek v laboratoři i v terénu. Výrobce proto uvádí na obalu dobu, po kterou dokáže garantovat uspokojivý účinek výrobku. Na konci této lhůty však již antiparazitární efekt může být výrazně nižší, než na jejím počátku. Po jejím uplynutí se již nelze na ochranu spoléhat a je proto nutné aplikovat nový přípravek.

Chránit zvíře před ektoparazity i mimo „hlavní sezónu“. Nejen klíšťata, ale také například blechy, o všenkách nemluvě, se nerozpakují najít si svého hostitele i v době, kdy bychom to nečekali. Během mírné zimy si pes snadno přinese na tlapce klíště, při návštěvě jižní Evropy ho pobodají komáři i v jarních měsících.

Řídit se návodem k použití. V příbalovém letáku najdete podrobné informace o tom, jak antiparazitikum aplikovat. Věděli jste například, že některé obojky je nutné nasadit s týdenním předstihem? Tak dlouho trvá, než se účinná látka dostane na všechna potřebná místa. Po aplikaci spot-onu byste měli zajistit, aby si zvíře tekutinu neolízalo nebo nesetřelo ještě než zaschne. Vysoké riziko představuje také aplikace antiparazitik jiné skupině zvířat, než pro kterou jsou určena – řeč je například o záměně psích a kočičích přípravků a ošetřování příliš mladých štěňat a koťat. Tyto chyby mívají na svědomí těžké otravy, které bohužel bývají v řadě případů fatální.

Náš personál je pravidelně proškolován v oblasti parazitologie i epidemiologie, a proto vám dokáže kvalifikovaně poradit, po kterém výrobku sáhnout před cestou do zahraničí nebo kdy je vhodné začít s antiparazitární ochranou v Česku. Stejně tak vám naše veterinární sestřičky i lékaři rádi poradí, jak přípravek správně aplikovat, a který je ten správný pro vaše zvířátko.

 

Zajímá vás, jak vytočit klíště? Článek o správném způsobu vyndání klíštěte si můžete přečíst zde.