Přeplněné anální váčky u psa

Přeplněné anální váčky u psa

Začal se váš pes více zajímat o svůj zadeček nebo „sáňkuje“?

Může se jednat o přeplněné anální váčky, které jsou umístěné po obou stranách konečníku. Jejich obsah je zapáchající u každého zdravého pejska. K jejich přirozenému vyprazdňování dochází při odchodu stolice z konečníku. Anální váčky slouží k označení teritoria.

Mnoho chovatelů se domnívá, že jejich pes má červy, což se může někdy projevovat podobně. Mnohem častěji se ale jedná o projevy přeplněných análních váčků. Váš pejsek se tak například třením o podlahu snaží nadměrného obsahu zbavit.

Mezi typické příznaky přeplněných análních váčků patří olizování a okusování oblasti konečníku a kořene ocasu, zarudlost, bolestivost a tahání zadečku po zemi, tzv. sáňkování. K přeplnění dochází při zažívacích potížích a řídké stolici, která dostatečně netlačí na anální váčky. U obézních psů nadbytečná tuková tkáň brání přirozenému vyprazdňování obsahu váčků.

Jak můžete pejskovi pomoci?

Mírnější formy přeplněných análních váčků zvládnete ošetřit i doma – vyprázdnit je tlakem na spodní část konečníku. Pro psa ale může být domácí ošetření bolestivé, a proto může skončit neúspěchem.

Na Horské veterinární klinice vašeho pejska rádi ošetříme.