Úplné odstranění mléčné lišty (totální mastektomie)

Úplné odstranění mléčné lišty (totální mastektomie)

Moje fenka má bouli na břiše. Co s tím?

Nádory mléčné žlázy patří mezi nejčastěji diagnostikované novotvary a objevují se u fen už od sedmého roku stáří. Ve více než 50% případů se jedná o nádory zhoubné. Při správném postupu má však fenka vysokou šanci na zdravý a dlouhý život.

Řešením je operace

Chemoterapie v případě nádorů mléčné žlázy u zvířat nedosahuje potřebného účinku, a proto je jediným řešením chirurgické odstranění postižené tkáně.

Untitled2
Ilustrační obrázek nádoru mléčné žlázy (www.rt516vet.com)

Na maximální snížení pravděpodobnosti recidiv (vzniku nových útvarů), má zásadní vliv rozsah operační rány; nádorové buňky totiž mohou putovat mízním systémem mléčné žlázy. V době operace už mohou být na cestě do dalšího mléčného souboru, v němž jsou schopny za krátký čas vytvořit nový nádor.

Totální mastektomie

S ohledem na tento fakt na Horské veterinární klinice provádíme odstranění celé mléčné lišty (totální mastektomii). Jedná se o operační zákrok v celkové anestezii. Zahojení poměrně velké operační rány trvá dva až tři týdny. Za minimální riziko komplikací i vzniku nových nádorů to ale rozhodně stojí.

U starších fen provádíme před operací rentgen hrudníku, abychom vyloučili dceřinné (metastatické) nádory v plicích. V případě takto pokročilého onemocnění bychom k operaci nepřistoupili, protože by pro pacientku již nebyla potřebným přínosem.

Rentgen plic (Horská veterinární klinika)

Nádorově změněnou tkáň vždy odesíláme na histologické vyšetření, které upřesní další prognózu, protože i nádory se liší svými vlastnostmi. I v případě zhoubných nádorů má pacientka vysokou šanci, že ji budoucnu nádory mléčné žlázy ohrožovat nebudou.

O nádorech mléčné žlázy u psů jsme také psali zde.