Kočka se škrábe… a co teď s tím?

Kočka se škrábe… a co teď s tím?

Stal se z vás během karantény téměř profesionální pozorovatel vaší kočky, a všimli jste si, že se nezvykle hodně škrábe na hlavě nebo se hodně líže?

Pravděpodobně to dělá proto, že ji svědí kůže. Příčiny této svědivosti mohou být velmi různorodé.

Paraziti

Z parazitů jí způsobují nejčastěji blechy, méně často roztoči. Obávaný svrab se vyskytuje v současné době zřídka a to především u zvířátek pocházejících ze špatných hygienických podmínek. Poměrně častý je ušní svrab u koček chovaných  venku.

Alergie

Určitá část koček trpí nějakým druhem alergie. Často se setkáváme s bleší alergickou dermatitidou, ale narůstá i počet koček s alergii na alergeny z prostředí nebo na krmivo.

Příčinou svědivosti mohou být i další podněty, proto je důležité zjistit původ pruritu.

Bakteriální infekce kůže a další trable

Jednou z příčin svědivosti u kočky může být také bakteriální infekce kůže. Takovou kůži je obvykle snadné poznat: Zpravidla na ní dochází ke ztrátě srsti, je zarudlá, a můžou se na ní objevovat různé pupeny, strupy, nebo jiné změny. K bakteriálnímu zánětu často dochází také sekundárně, právě například tím, když se kočička často škrábe. Svými ostrými drápky nebo olizováním si poraní kůži, a umožní tak bakteriím bez obtíží vstoupit. V tomto případě většinou nezbývá nic jiného, než kromě léčby primární příčiny také terapie antibiotiky.

Co s tím mohu dělat?

Sami doma původní příčinu toho, proč se kočička škrábe, většinou nezjistíte. Doporučujeme s kočičkou co nejdříve navštívit vašeho veterináře, který provede dermatologické vyšetření, kožní seškrab a další diagnostické kroky, a stanoví správnou diagnózu.

Na našem pracovišti se dermatologií zabývá MVDr. Stanislav Počta, Ph.D.